Witam. Czy na wniosek Wydziału rodzinnego i nieletnich Ośrodek Pomocy Społecznej wydaje opinię na temat kandydatów na rodzinę zastępczą? Jaka jest podstawa prawna? A może jej brakuje?
U nas też sąd dalej pyta OPS, a podstawy prawnej już nie ma bo się zapisy ustawy zmieniły.
Ostatnio zrobiliśmy opinię, choć rodziny nie znaliśmy wcześniej, bo dzieci z naszej gminy, jakoś tak poszło bardziej z uwagi na ich dobro, niż w oparciu o przepisy.
Ale może odmawiać sądowi, że nie mamy w bazie danych takiej rodziny i nie ma podstawy prawnej żeby wchodzić na wywiad ?
normalnie to powinna iść za tym kasa.......bo dlaczego mamy robić coś za friko....
od nas sąd żąda opinii dot. opiekuna prawnego ( również jeżeli chodzi o ubezwłasnowolnienie) w kwestii jego predyspozycji moralnych, opiekuńczych, etycznych itd. czy pracownik socjalny jest od takich zadań? to raczej zadanie dla specjalisty np. psychologa, jakich narzędzi ma użyć prac. socjalny zwłąszcza, gdy rodzina jest nieznana ośrodkowi?
Skoro Ośrodek Pomocy Społecznej nie jest właściwy może warto zastosować KPA
Art. 65. [Badanie właściwości]
§ 1.Jeżeli organ administracji publicznej, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, niezwłocznie przekazuje je do organu właściwego, zawiadamiając jednocześnie o tym wnoszącego podanie. Zawiadomienie o przekazaniu powinno zawierać uzasadnienie.
§ 2.Podanie wniesione do organu niewłaściwego przed upływem przepisanego terminu uważa się za wniesione z zachowaniem terminu.
Proszę przeczytać art. 42 ustawy o wspieraniu rodziny
Bardzo dziękuję za udzielenie powyższych informacji. Sąd oczywiście z przyzwyczajenia przekazał do OPS-u.
Uważam, że skoro jest ustanowiona rodzina zastępcza to posiada do tego uprawnienia i jest po odpowiednich kursach.
Pozdrawiam.