czy wystarczy adnotacja do teczki - kwota śp - Świadczenia rodzinne

  
Strona 4 z 4    [ Posty: 33 ]

Napisano: 08 sty 2018, 9:34

" Przepisy kpa nie określają w sposób jednoznaczny momentu wszczęcia postępowania z urzędu. W orzecznictwie NSA utrwalony został pogląd, że ustalenie daty wszczęcia postępowania zainicjowanego w takim trybie wymaga ustalenia daty pierwszej czynności dokonanej przez organ w danej sprawie, w stosunku do strony postępowania pod warunkiem, że o czynności tej stronę poinformowano." https://pl.wikipedia.org/wiki/Wszcz%C4% ... tracyjnego

Postępowanie administracyjne - [...] uporządkowany ciąg czynności procesowych, dokonywanych przez organ administracji publicznej i inne podmioty tego postępowania, zmierzających do załatwienia sprawy indywidualnej w drodze decyzji administracyjnej"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Post%C4%9 ... istracyjne

Moment wszczęcia postępowania z urzędu nie jest określony, ani w kpa, ani w orzecznictwie sądów.
Postępowanie administracyjne jest wtedy, jak kończy się decyzją i jak wszczynam z urzędu, to zawiadamiam stronę. Jak nie mam zamiaru wydawać decyzji, to nie ma postępowania administracyjnego. To jest rozróżnienie, które każdy zna, więc oczywiście, że samo otwarcie teczki (którego się tak uczepiłaś) nie jest wszczęciem postępowania, ale otwarcie, po którym wydaję decyzję - tak.
Rozróżnienie - na wniosek lub z urzędu - jest po to, by było wiadomo, czy strona musi składać wniosek, czy nie musi. Tu nie chodzi o konkretne obwieszczenie całemu światu: Tadam, dzisiaj wszczęłam postępowanie.
Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje.
Zofia
Podinspektor
Posty: 1265
Od: 19 lut 2015, 12:39
Zajmuję się: ŚR


Napisano: 08 sty 2018, 20:03

W całym tym sporze chodzi o to, czy ma być w aktach sprawy pisemne potwierdzenie wszczęcia, czy nie. Jeśli tego nie będzie, to pewnie nic się nie stanie, jednak jest jedno "ale": ustawa odsyła nas do Kpa, a tam jest art. 14 mówiący o pisemnej formie załatwiania spraw. Zasada pisemności nie dotyczy tylko porozumiewania się organu z klientem, ale też utrwalania działań organu. Czyli, w ramach prowadzonego postępowania w formie pisemnej oprócz rozstrzygnięć, należy też załatwiać wszelkie czynności procesowe. Nie dość tego, w uzasadnieniu organ może powoływać sie tylko na te okoliczności, które zostały utrwalone na piśmie i są w aktach sprawy. Dlatego trudno się zgodzić, że otwarcie teczki to wszczęcie postępowania.
Niestety, papierologia to drugie imię administacji.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne.
Albert Camus
noteev
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 3784
Od: 30 sty 2016, 12:40
Zajmuję się:

Napisano: 10 sty 2018, 8:57

Elmer - uparcie mylisz wszczęcie postępowania z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania. "Pisemko" jest zawiadomieniem o wszczęciu, skoro w tej sytuacji zawiadamiać nie trzeba, to po co robić coś do teczki w jednym egzemplarzu? Przecież to fikcja, strona i tak nie wie o tym, a jedyny dokument jaki dostanie to zmieniona decyzja.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5941
Od: 27 lut 2014, 20:32
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska C



  
Strona 4 z 4    [ Posty: 33 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x