Decyzja a okres umowy najmu

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 21 paź 2015, 9:48

Czy może ktoś miał podobna sytuacje? Jeśli tak to jak ją rozwiązał? W tym miesiącu osoba składa wniosek o dodatek mieszkaniowy, jednak umowa najmu mieszkania kończy się z dniem 31 stycznia i nie będzie przedłużana czyli dodatek wypłacany będzie przez 3 miesiące. Jak jest z decyzją? Wydaje się na 6 miesięcy i w styczniu osoba pisze oświadczenie, że od lutego nie będzie miała prawa do dodatku mieszkaniowego (i decyzja wygasająca) czy wydajemy na 3 miesiące (co chyba nie jest zgodne z ustawą, w której pisze, ze dodatek przyznaje się na 6 miesięcy) ??? proszę o pomoc...
Kasper


Napisano: 21 paź 2015, 9:54

wydajesz na 6 miesięcy a w styczniu oświadczenie strony, że umowa najmu nie będzie przedłużona i opuści lokal z dniem 31.01.2016 r.
zek1

Napisano: 21 paź 2015, 9:59

Dziękuję za udzieloną odpowiedź.
Kasper

Napisano: 21 paź 2015, 20:59

Oświadczenie można i potem, w lutym, w pierwszych dniach, że zwolnił lokal i nie musi płacić.
No i zapewne jest ponadto zarządca, który też może, a nawet ma obowiązek przysłać podobne zawiadomienie.
Jeśli lokator nie zwolni lokalu, to jest obowiązany płacić i dodatek powinien pozostać. :| Dlaczego? Ano po pierwsze utrata tytułu prawnego nie wystarcza do zatrzymania dodatku.
PCW
Inspektor
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 29 gru 2015, 9:29

PCW bo mam właśnie taką sytuację a na podstawie jakiego przepisu nie można wstrzymać dodatku mieszkaniowego z uwagi na brak tytułu prawnego? bo teraz to sama nie wiem co zrobić bo myslę, że ten pan i tak dobrowolnie nie ruszy się z tego mieszkania
Gość

Napisano: 29 gru 2015, 19:25

Jest taka ogólna zasada: urzędnik działa, gdy musi, gdy jest przymuszony przepisem prawa i jakimś pismem. W zadanym tu przypadku BRAKUJE PRZEPISU, który nakazywałby wstrzymanie dodatku (nikt takiego nie znalazł), więc dodatek po prostu zostaje. Proste?
PCW
Inspektor
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 29 gru 2015, 20:23

Uprzedzając spodziewane reakcje warto dodać komentarz, bo przypadek dość ciekawy i na czasie.
Mamy tak:
Gość pisze:ten pan (...) nie ruszy się z tego mieszkania
Czyli będzie obowiązany płacić — tak stanowią obowiązujące przepisy. Płacić będzie musiał wcale nie mniej niż do twej pory i na pewno tak samo nie będzie mieć dość pieniędzy, czyli nic się nie zmieni i wsparcie gminy będzie tak samo potrzebne, zaś przekazywanie jego praktycznie możliwe. Nie uważam, by dodatek i decyzja stały się bezprzedmiotowe ani że wygasły.
Jednocześnie warto zauważyć, że właściciel nie uzyska innych korzyści z tego mieszkania (nie wynajmie komu innemu), czyli będzie stratny. Przeciw niemu skutecznie działa znana ustawa o ochronie praw lokatorów. Jednak interes społeczny nie polega na żerowaniu na właścicielach, którzy nie ze swojej winy mają problem. Wprost przeciwnie, skoro udostępniają swój majątek osobom biednym, działając w interesie społecznym i ponosząc ciężar konsekwencji, powinniśmy ich uszanować i wspierać. Nie widzę interesu społecznego w zatrzymaniu dodatku.
Jeśli takim właścicielem jest gmina, to dodatkowo przemawia do wyobraźni.
W sumie nie widzę możliwości skorzystania ze znanego art. 162 Kpa, a ponieważ innego przepisu na skuteczne zatrzymanie dodatku w zasadzie nie ma, więc w efekcie nie widzę możliwości zatrzymanie dodatku w zgłoszonym przypadku.
PCW
Inspektor
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 30 gru 2015, 10:03

PWC dzięki bardzo za wyjaśnienie. Czyli dodatek zostaje na okres na który ma przyznany.
1. A jeżeli przyjdzie następnym razem po dodatek to nie będzie miał tytułu i normalnie dostanie decyzje odmowną zgadza się?
2. Czy żeby takim sytuacją zapobiegać można przyznawać dodatek na okres trwania umowy najmu jeżeli jest krótsza aniżeli pełny okres dodatku mieszkaniowego?
Gość

Napisano: 30 gru 2015, 11:02

1. Ja się zgadzam i nie widzę innego wyjścia, co najwyżej wcześniej wytłumaczyć, że kolejny wniosek mało celowy z wiadomych powodów.
Gwoli rzetelności wspomnę istnienie przeciwnych poglądów (por. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 czerwca 2008r. sygn. III SA/Gd 146/08, wątek viewtopic.php?f=11&t=207171949), które tu jednak nie bardzo mają zastosowanie.
2. Raczej można, choć to też jest dyskusyjne i krytykowane na forum.
PCW
Inspektor
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 27 mar 2019, 11:06

Musisz wydać na 6 miesięcy i później od początku przyszłego roku podatkowego dać oświadczenie, ze nie będzie przedłużona umowa najmu i najemca opuści lokal, z dniem, który masz w umowie. I to wszystko. jak kiedyś może będzie ktoś z Was potrzebował sprawdzonej umowy najmu mieszkania, to polecam te, które sama używam.
michalinahajz
Praktykant
Posty: 1
Od: 27 mar 2019, 11:02
Zajmuję się: nieruchomościami


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 12 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny