DECYZJA XXX
Na podstawie art.2 pkt 4, art.3, art.15 b, art.15 c, art.20 ust.3, art.23 ust.1 – 2, art.26 ust.1 – 2, art.30, art.32 ustawy z dnia 28 listopad 2003r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz.U.Nr 228, poz.2255 ze zm.), art. 3, art. 4 ustawy z dnia 5 marca 2010 r. (Dz. U. Nr 50 z 2010 r. poz 301), rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne ( Dz.U.Nr 105, poz. 881), art.104, art.107 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U.Nr 98z 2000 r. poz. 1071 ze zm.), zarządzenia Wójta XX z dniaXX r. nr. X w sprawie udzielenia kierownikowi XX upoważnienia do prowadzenia postępowań i wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu świadczeń rodzinnych. po rozpatrzeniu wniosku Nr XX złożonego dnia XX , przez XX.
ORZEKAM
1. przyznać Pani świadczenie w formie jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, przyznana na XX , w kwocie 1000,00 zł.
Wypłata świadczeń nastąpi do dnia 31 - go każdego miesiąca w formie przelewu na wskazany nr rachunku bankowego.
UZASADNIENIE
W dniu XX r. zgłosił się Pan XX do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grabowie z wnioskiem wraz z dokumentami w sprawie ustalenia prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Z przedłożonych dokumentów wynika, iż spełnia Pan przesłanki określone w art. 15b ust 1 i 2 ustawy 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 139 z 2006 r., poz.992 z późn. zm.) Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę w wysokości 1.000 zł na jedno dziecko. Jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka - niezależnie od wysokości dochodów.
W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.
POUCZENIE
Osoby otrzymujące świadczenie rodzinne, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielenia, na żądanie organu właściwego, wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.
Osoba, która pobrała nienależnie świadczenie rodzinne, jest obowiązana do ich zwrotu.
Za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się:
1)świadczenia rodzinne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania;
2)świadczenia rodzinne przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą te świadczenia.
Kwota nie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych ustalone ostateczną decyzją podlegają potrąceniu z wypłacanych świadczeń rodzinnych.
Nienależnie pobrane świadczenia rodzinne podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Kwoty nie należnie pobranych świadczeń rodzinnych, podlegają zwrotowi łącznie z ustawowymi odsetkami.
Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi za pośrednictwem tutejszej Instytucji w terminie 14 dni od daty doręczenia.