Po długiej przerwie chcemy wydać decyzję o skierowaniu do DPS. Kiedys było tak, ze wydawaliśmy najpierw decyzje o skierowaniu, a potem jak osoba juz była umieszczona w DPS - decyzję o odpłatności. Czy dobrze rozumiemy - teraz wydajemy jedną decyzję o skierowaniu i jednocześnie o odpłatności ?
Jeśli wydasz teraz decyzję o odpłatności, a petenta przyjmą do DPS za 3 lata, to będziesz miał w obiegu WAŻNĄ, ale NIEREALIZOWANĄ decyzję- słabe to trochę.
To trochę tak, jakbyś dostał rachunek za wodę, kiedy nie masz jeszcze wody doprowadzonej do domu?
Niektóre ośrodki potrafią już w jednej decyzji przy skierowaniu dodać 2 pkt w orzeczeniu dot. odpłatności od dnia umieszczenia. Pomysłowość nie zna granic.
Art. 59. Decyzja o skierowaniu do domu pomocy społecznej i o opłatach
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę mieszkańca domu za jego pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej.
Nam kontrola zarzuciła jak decyzja o skierowaniu była wydana w styczniu a o odpłatności już po umieszczeniu
Art. 59. Decyzja o skierowaniu do domu pomocy społecznej i o opłatach
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę mieszkańca domu za jego pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej.
No właśnie, czemu w art. 59 jest zapis ze decyzję kierujacą i decyzję o odpłatności wydaje się w dniu kierowania osoby do dps ? TO JEST TA NOWA ZMIANA ???
NAsze wątpliwości wynikaja właśnie z tego zapisu. Kiedyś robiliśmy tak właśnie jak Ojciec 76. Ale po zmianach należy chyba wszystko w pierwszej decyzji ując..... Proszę o pomoc.
Spróbuję to wyjaśnić. Otóż art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej stanowi, że: „Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę mieszkańca domu za jego pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej.”
W tym zapisie ustawowym nie chodzi o to, żeby tego samego dnia wydawać decyzję o skierowaniu i odpłatności. Tu jest mowa o właściwości miejscowej organu, a nie o terminie wydania decyzji. Normę prawną zawartą w tym głupio napisanym przepisie należy rozumieć w ten sposób, że: ośrodek, który był właściwy w sprawie w dniu wydania decyzji o skierowaniu do DPS (wydał decyzję o skierowaniu), jest właściwy w sprawie również do wydania decyzji o odpłatności (wydaje decyzję o odpłatności). Od skierowania do umieszczenia w DPS może minąć kilka miesięcy, a nawet lat. W tym czasie wiele może się zmienić w sytuacji kierowanego. Stąd zapis, że to właśnie ten ośrodek, który wydał skierowanie, ustala też odpłatność, mimo że świadczeniobiorca może już w tym momencie przebywać na terenie innej gminy. W praktyce taką decyzję wydaje się już po umieszczeniu w DPS (lub krótko przed).