decyzja-przejście rodziny zastęp. ze starych zasad na nowe

  
Strona 2 z 3    [ Posty: 26 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 28 paź 2014, 12:20

A na podstawie jakiego artykułu zmienić decyzję decyzję wydaną na podstawie przepisów dotychczasowych rodzinie zastępczej, która tera zdecydowała się przejść na nową ustawę o pieczy, w związku z tym, że nie bierze się teraz pod uwagę dochodu.
Czy ktoś mógłby wstawić podstawę prawną takiej decyzji? Z góry dziękuję.
ggpcpr


Napisano: 28 paź 2014, 12:32

Czy ktoś mógłby napisac podstawę prawną takiej decyzji zmienijącej decyzję wydana rodzinie zastępczej na straych zasadach w związku z tym, że teraz zdecydowała się przejść na ustawę o pieczy .
Z góry dziękuję.
pppcpr

Napisano: 28 paź 2014, 15:31

witam! Czy są przepisy szczegółowe, które pozwalają na przejście ze starych na nowe zasady. Czy tylko opieramy decyzję na art. 155 kpa. Proszę opiszcie swoje przypadki bardziej szczegółowo.
Z góry dziękuję
kingarz

Napisano: 30 paź 2014, 12:46

Interpretacja przejścia ze starych na nowe zasady
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/6 ... czych.html
pcpr

Napisano: 30 paź 2014, 13:43

pcpr pisze:Interpretacja przejścia ze starych na nowe zasady
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/6 ... czych.html
Jaka interpretacja? Artykuł pochodzi z 14.06.2012r. Jest nieaktualny względem obecnych przepisów.
Poza tym artykuł odnosi się do waloryzacji kryteriów, które nie nastąpiły w roku 2012r. i dlatego jest taki temat. Artykuł w żadnym razie nie odnosi się wogóle do naszej sprawy i obecnego tematu.
Kasiczek

Napisano: 03 lis 2014, 10:15

A moim zdaniem artykuł wyraźnie mówi, że ustawodawca daje rodzinom zastępczym możliwość przejścia ze starych na nowe zasady w dowolnym momencie.
"Resort pracy dodaje, że rodziny zastępcze, które wybrały pomoc na starych zasadach, mogą w każdej chwili przejść na zmienione zasady."
pcpr

Napisano: 13 lis 2014, 1:23

Zastanówcie się co piszecie, to że ministerstwo mówi, to nic nie znaczy, wartość ich słów jest 0 słownie "zero", to jest opinia pani Mieci, pana Kazia czy kogoś innego, aby miała moc prawną musi być wydana w formie rozporządzenia inaczej jest tyle samo warta co pijaczka z pod budki z piwem (im też się różne rzeczy wydają, zwłaszcza jak więcej wypiją ;) ). Przejście z przepisów ze starych na nowe było operacją jednorazową i na tyle pozwolił ustawodawca. Ba mało tego, był to świadomy wybór rodzin, że chcą zostać na starych przepisach - przecież musieli złożyć wniosek, mieli prawo decydować i miesiąc na decyzję. Jeśli wg. ustawodawcy była by możliwość przejścia na nowe przepisy - przez cały czas, wystarczyło w inny sposób zapisać art 226 ust 6 lub przy kolejnej poprawce ustawy napisać, iż rodzina wniosek taki może złożyć w każdej chwili a nie jak jest dotychczas - miesiąc od wejścia w życie ustawy czyli do 01.02.2012r.
Powoływanie się na art 155 KPA "Decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony" też nie ma sensu, gdyż my mamy w naszej ustawie przepis szczególny, o którym mowa w art 155 KPA, czyli art 88 ust. 5 " W przypadku zmiany przepisów regulujących prawo do świadczeń, dodatków i dofinansowania do wypoczynku, o których mowa w art. 80 ust. 1, art. 81, 83 i 84 oraz w przypadku zmiany sytuacji osobistej rodziny zastępczej, rodziny pomocowej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka, a także w przypadku zmiany sytuacji osobistej, dochodowej lub majątkowej umieszczonego dziecka, organ właściwy do wydania decyzji może bez zgody rodziny zastępczej, rodziny pomocowej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka zmienić lub uchylić decyzję" i w tym przypadku on nas obowiązuje. Niestety nie ma w nim mowy, iż na wniosek rodziny zmieniamy decyzję...... ze starych przepisów na nowe.
Tak na marginesie, jeśli piszecie do ministerstwa, żądajcie aby Wam podawali podstawę prawną tego o czym piszą - konkretne artykułu z konkretnych ustaw a w tym wypadku te które umożliwiają przejście rodzin ze starych przepisów na nowe w chwili obecnej. Ja niestety tej podstawy się nie doczekałem.
A i jeszcze jedno, niestety pomimo całego burdelu w przepisach, to my odpowiadamy za to co zawieramy w decyzjach i mogąc zrobić rodzinie dobrze nie koniecznie na tym dobrze wyjdziemy, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy finansowe - jak w tym przypadku.
Grzegorz 1

Napisano: 13 lis 2014, 12:27

Grzegorz 1 pisze:Przejście z przepisów ze starych na nowe było operacją jednorazową i na tyle pozwolił ustawodawca. Ba mało tego, był to świadomy wybór rodzin, że chcą zostać na starych przepisach - przecież musieli złożyć wniosek, mieli prawo decydować i miesiąc na decyzję. Jeśli wg. ustawodawcy była by możliwość przejścia na nowe przepisy - przez cały czas, wystarczyło w inny sposób zapisać art 226 ust 6 lub przy kolejnej poprawce ustawy napisać, iż rodzina wniosek taki może złożyć w każdej chwili a nie jak jest dotychczas - miesiąc od wejścia w życie ustawy czyli do 01.02.2012r.
Wg tego co piszesz, za ten jednorazowy wybór ludzie mają zostać "ukarani" bo nie przewidzieli, że 2 lata później przepisy zostaną zmienione...
Problemem jest to, że gdyby nadal były w mocy przepisy ustawy o pomocy społecznej (to, że działamy na tzw. dotychczasowych oznacza dokładnie tylko to) to również i te zapisy zostałyby zmienione czy uchylone. Niestety... nie można uchylić, co już zostało uchylone....
AAB

Napisano: 24 lis 2014, 16:55

Słuchajcie dostałam odpowiedź z Ministerstwa na moje pytanie w tej sprawie.
W pierwszym akapicie cytują zapis art. 226 ust. 5. A potem jest tak

"Celem wprowadzenia powyższej regulacji było niepogorszenie sytuacji rodzin zastępczych w związku z wejściem w życie nowych rozwiązań prawnych, tj. ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jednocześnie intencja prawodawcy było umożliwienie otrzymywania przez rodziny zastępcze, które podjęły decyzje o pełnieniu funkcji rodziny zastępczej z dniem wejście w życie przedmiotowej ustawy, co najmniej takich samych świadczeń, dodatków i wynagrodzeń jak te, które otrzymywały przed 1 stycznia 2012r.

Jednocześnie informujemy, ze przyznawanie i finansowanie świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania dziecka dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka stanowi zadanie własne powiatu."

Potem jest jeszcze ich sztandarowe zdanie, że nie są uprawnieni do dokonywania wiążącej wykładni prawa

Może mi ktoś powie co autor ma na myśli - bo ja z tego wyciągnęłam wniosek - Róbta co chceta
iwa27
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 248
Od: 10 wrz 2014, 13:21
Zajmuję się:

Napisano: 26 lis 2014, 8:59

Będąc na szkoleniu, osoba szkoląca (pracuje w SKO) mówiła, że nie ma podstawy prawnej umożliwiającej przejście rodzin zastępczych będących na starych zasadach na ustawę o pieczy.
ak785


  
Strona 2 z 3    [ Posty: 26 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny