Podbijam pytanie?
a co zrobić w sytuacji gdy Ukrainka złożyła wniosek o ZR w kwietniu 2022. w połowie maja wyjechała do Ukrainy, została wezwana do wyjaśnień i przedłożono termin na rozpatrzenie wniosku.
Jeśli złoży wyjaśnienia że w kwietniu i do połowy maja 2022 była w Polsce to czy wydać decyzję przyznająca czy odmowną o ZR? pytam bo bardzo dopytuje się Pani, u której ta Ukrainka mieszkała.
Obywatelce Ukrainy został przyznany zasiłek rodzinny. Osoba, która zapewniała wyżywienie i zakwaterowanie poinformowała, że z dniem x pani opuściła miejsce pobytu.
Czy należy podjąć kroki w sprawie uchylenia decyzji zasiłku rodzinnego po powzięciu informacji o wyjeździe, czy po miesiącu, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy?
Kiedy należy uchylić decyzję, jeśli obywatel Ukrainy zadeklarował wyjazd na Ukrainę na pewien czas (niesprecyzowany) i wyraził chęć powrotu?
Czy jeżeli obywatel Ukrainy nie wróci do Polski lub wróci po przekroczeniu okresu 1 miesiąca, to nienależnie pobrane świadczenia liczone są od dnia wyjazdu, czy po upływie miesiąca od dnia wyjazdu?
ODPOWIEDŹ
Obywatel Ukrainy traci uprawnienie do świadczeń rodzinnych z momentem upływu 1 miesiąca poza granicami Polski.
UZASADNIENIE
Zasiłek rodzinny jest jednym ze świadczeń rodzinnych, o których mowa w przepisach ustawy z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 615). O te z kolei obywatele Ukrainy mogą ubiegać się w oparciu o przepis art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583 ze zm.) - dalej specustawa ukraińska. Przepis art. 11 ust. 2 specustawy ukraińskiej stanowi natomiast, że "wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnienia, o którym mowa w art. 2 ust. 1".
Tym samym, dopiero po upływie ww. okresu, organ jest władny do podjęcia działań zmierzających do uchylenia decyzji przyznającej określone świadczenie rodzinne. O nienależnie pobranym świadczeniu w takim przypadku będzie mowa dopiero z chwilą upływu ww. okresu jednego miesiąca.
Obecnie to chyba art.26 specustawy
ust. 3c. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz organ właściwy w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych mogą wzywać obywatela Ukrainy przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, ubiegającego się lub otrzymującego świadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4, oraz dofinansowanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, do osobistego stawiennictwa we wskazanej w wezwaniu jednostce organizacyjnej w terminie 3 dni roboczych, w celu złożenia wyjaśnień niezbędnych do prawidłowego ustalenia i realizacji świadczeń lub tego dofinansowania.
ust. 3e e. Wypłata świadczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4, oraz dofinansowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, podlega wstrzymaniu, jeżeli otrzymujący te świadczenia lub to dofinansowanie obywatel Ukrainy przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, który został wezwany do osobistego stawiennictwa, nie stawił się we wskazanej jednostce organizacyjnej w wyznaczonym terminie.