stwierdza się wygaśnięcie decyzji...ja nie piszę od kiedy...jeżeli dodatek w maju już został wypłacony, wtedy do zarządcy lokalu piszę pismo o zwrot tego dodatku (zawsze nie ma problemu u mnie) lub do wnioskodawcy by zwrócił dodatek...a nie wypłacam już od następnego miesiąca czyli w tym przypadku od czerwcajulia1020 pisze: ↑11 maja 2023, 10:29Witam serdecznie, wnioskodawca złożył mi wniosek, a złożył go dnia .09.05.2023r że rezygnuje z dalszego pobierania dodatku mieszkaniowego, ze względu na zmianę miejsca zamieszkania i zmianę lokalu, który zamieszkuje od dnia 01.05.2023r.. Proszę mi podpowiedzieć z jaka datą stwierdzam wygaśnięcie decyzji - data wydania decyzji/ data wygaszenia decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy????
z końcem maja tj. 31.05.2023r....ale z jakim dniem wygasić decyzję z dniem włpływu wniosku o rezygnacji, tj. 09.05.2023?
właściwie to racja...ja miałam przypadek, że zarządca informował mnie np 5 maja, że od 1 maja dany wnioskodawca nie zamieszkuje pod danym adresem, bo zmienił miejsce zamieszkania...i chyba też inne interpretacje były, że jednak nie wypłacać juz od tego miesiąca..inne mówią od następnego...ehhh...ostatnio czytałam jakąś...że tak jak w tym przypadku do 8 lipca by należał się dodatek i wypłacić za te tylko dni...a na resztę miesiąca wygasićbrodafix pisze: ↑11 maja 2023, 12:548.11. Wygaszenie decyzji w sprawie dodatku mieszkaniowego po śmierci wnioskodawcy
Pytanie: Wnioskodawcy przyznano dodatek mieszkaniowy od czerwca 2022 r. W dniu 8.7.2022 r. wnioskodawca zmarł, o czym powiadomiono nas 12.7.2022 r. Od kiedy wygasić decyzję w sprawie dodatku mieszkaniowego – od lipca 2022 r. czy od sierpnia 2022r.?
Odpowiedź: W opisanej sytuacji dodatek mieszkaniowy należy wygasić od sierpnia. W art. 2 ust. 1 DodMieszkU przewidziano co do zasady, że dodatek mieszkaniowy przysługuje:
1)
najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkującym w tych lokalach;
2)
osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
3)
osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
4)
innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
5)
osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.
Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest w drodze decyzji administracyjnej (art. 7 ust. 1 DodMieszkU) przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jednocześnie według art. 7 ust. 5 DodMieszkU dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku. Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem okresowym, wypłacanym co miesiąc, co zresztą odpowiada też temu, w jakich okresach regulowane są opłaty za mieszkanie. W opisanej sytuacji uprawnionemu przyznano dodatek mieszkaniowy i z pierwszym dniem miesiąca nabył on prawo do dodatku na dany miesiąc. Śmierć uprawnionego – ze względu na charakter uprawnienia do świadczenia – powoduje wygaśnięcie prawa do dodatku. Skoro uprawniony zmarł 8.7.2022 r., to nabył prawo do dodatku za lipiec z pierwszym dniem miesiąca. Wygasić prawo do dodatku i zaprzestać jego wypłacania należy więc od sierpnia.
do pewnego momentu tak robiliśmy ... ale za dużo zamieszania ze zwrotami było. wychodzę z założenia, że jeśli jest taka możliwość to należy upraszczać gdyż siła w prostocie.ostatnio czytałam jakąś...że tak jak w tym przypadku do 8 lipca by należał się dodatek i wypłacić za te tylko dni...a na resztę miesiąca wygasić
Tu się nie zgodzę z częścią rozmówców, bo dysponuję odpowiedzią Zcy Dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa Minist. Rozwoju i Technologii, która na pytanie czy wypłacony dodatek mieszkaniowy i energetyczny jest świadczeniem należnym wprost odpowiedziała że CO DO ZASADY z chwilą śmierci/wyprowadzenia się osoby korzystającej z dodatku stanowi on świadczenie NIENALEŻNE, podlegające zwrotowi proporcjonalnie od chwili zdarzenia (proporcjonalnie, zatem nie na koniec/początek miesiąca).julia1020 pisze: ↑11 maja 2023, 10:29Witam serdecznie, wnioskodawca złożył mi wniosek, a złożył go dnia .09.05.2023r że rezygnuje z dalszego pobierania dodatku mieszkaniowego, ze względu na zmianę miejsca zamieszkania i zmianę lokalu, który zamieszkuje od dnia 01.05.2023r.. Proszę mi podpowiedzieć z jaka datą stwierdzam wygaśnięcie decyzji - data wydania decyzji/ data wygaszenia decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy????
ulalala...czyli co....przeliczamy dodatek na ilość dni przeżytych z danego miesiąca zgonu...a na resztę wygaszamy decyzję...Niby Ministerstwo...ale oni różne dziwne rzeczy czasami mówią...co nie zawsze w praktyce ma logiczne wyjaśnienie...raz na szkoleniach mówią...że dzielić można dodatek na ilość dni...innym razem jest interpretacja, że nie dzielimy tylko dodatek jest na dany miesiąc w całości i tyle...review pisze: ↑17 maja 2023, 12:35Tu się nie zgodzę z częścią rozmówców, bo dysponuję odpowiedzią Zcy Dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa Minist. Rozwoju i Technologii, która na pytanie czy wypłacony dodatek mieszkaniowy i energetyczny jest świadczeniem należnym wprost odpowiedziała że CO DO ZASADY z chwilą śmierci/wyprowadzenia się osoby korzystającej z dodatku stanowi on świadczenie NIENALEŻNE, podlegające zwrotowi proporcjonalnie od chwili zdarzenia (proporcjonalnie, zatem nie na koniec/początek miesiąca).julia1020 pisze: ↑11 maja 2023, 10:29Witam serdecznie, wnioskodawca złożył mi wniosek, a złożył go dnia .09.05.2023r że rezygnuje z dalszego pobierania dodatku mieszkaniowego, ze względu na zmianę miejsca zamieszkania i zmianę lokalu, który zamieszkuje od dnia 01.05.2023r.. Proszę mi podpowiedzieć z jaka datą stwierdzam wygaśnięcie decyzji - data wydania decyzji/ data wygaszenia decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy????
I że ustawa o dodatkach nie zawiera przepisów regulujących sytuację, w których można NIE dochodzić zwrotu tych świadczeń. I że kwestie tę należałoby rozstrzygać na gruncie przepisów o finansach publicznych, co do interpretacji których właściwe jest Min. Finansów.
widzisz, ja też piszę w różnych sprawach do szanownego Ministerstwa ... nie mam tu zamiaru dyskredytować tego co ww. ma do powiedzenia natomiast zawsze w "wykładni" zawarty jest dodatek:Tu się nie zgodzę z częścią rozmówców, bo dysponuję odpowiedzią Zcy Dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa Minist. Rozwoju i Technologii