Witam. Nie miałam już dłuższy czas kontaktu z dodatkiem mieszkaniowym a teraz klientka mi złożyła wniosek i nie wiem, czy wliczać do dochodu świadczenie dobry start?
3. Świadczenia przyznane na podstawie programu, o którym mowa w ust. 1, są wolne od egzekucji, wolne od podatku dochodowego oraz nie podlegają wliczeniu do dochodu uprawniającego do wszelkich świadczeń i dodatków przysługujących na podstawie przepisów odrębnych.
No ale w jakim celu? Dwie osoby udzieliły odpowiedzi, nikt nie zaoponował.
Też się zastanawiam. Tym bardziej, że ma podaną podstawę do tego, w której jest jasno napisane, że dobrego startu nie wilcza się nigdzie do dochodu. Chyba, że trzeba powtórzyć jaśniej czyli:
Dobry start funkcjonuje na podstawie ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” zgodnie z art. 187a ust. 2 USTAWA z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (DZ. U. z 2020r. poz. 821) Link do dobrego startu: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 181061.pdf
Art.187a.
1. Rada Ministrów może przyjąć rządowy program wsparcia rodzin z dziećmi.
2.Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki realizacji programu, o którym mowa w ust.1, uwzględniając potrzebę zapewnienia efektywności tego programu. 3. Świadczenia przyznane na podstawie programu, o którym mowa w ust. 1, są wolne od egzekucji, wolne od podatku dochodowego oraz nie podlegają wliczeniu do dochodu uprawniającego do wszelkich świadczeń i dodatków przysługujących na podstawie przepisów odrębnych.
4. Informacje składane przez osobę ubiegającą się o przyznanie świadczeń na podstawie programu, o którym mowa w ust. 1, są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Przedstawiający informacje jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
5. Wniosek i załączniki do wniosku o przyznanie świadczeń na podstawie programu, o którym mowa w ust. 1, mogą być składane drogą elektroniczną za pomocą systemów teleinformatycznych banków krajowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, świadczących usługi składania drogą elektroniczną wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, na podstawie art. 13 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2019 r. poz. 2407).
I jest ust. 3 mówiący o tym, że tego nie liczymy do dochodu nigdzie.