Witam
kto powinien zawiść chorego do Dps, jeśli ma on być umieszczony w DPS wyrokiem Sądu, czyli bez jego zgody. Dodam, że jest to osoba chora psychicznie, konfliktowa i agresywna. Proszę o jakąś podpowiedź, do kogo się zwrócić.
ustawa o ochronie zdrowia psychicznego: art. 40 realizacja postanowienia sądu nALEŻY do starosty powiatu z terenu którego pochodzi osoba kierowana;a gdy ostatecznie musi być zastos. przymus bezpośr. musi być też karetka. ponadto: jeżeli to gops wystąpił o umieszczenie w dps, przy zastosowaniu przymusu musi być również pracownik socj. tego gops
Art. 40.
1. Zapewnienie realizacji postanowienia sądowego o przyjęciu do domu pomocy społecznej osoby, o której mowa w art. 38, należy do starosty powiatu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.
2. Jeżeli osoba, wobec której wydano postanowienie o przyjęciu do domu pomocy społecznej, odmawia stawienia się w domu pomocy społecznej lub w inny sposób utrudnia wykonanie tego postanowienia, sąd z urzędu lub na wniosek organu
do spraw pomocy społecznej może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie tej osoby do domu pomocy społecznej przez Policję.
3. W przypadku wystąpienia u osoby, o której mowa w art. 38, przebywającej w domu pomocy społecznej, zachowań zagrażających jej życiu lub zdrowiu, lub życiu lub zdrowiu innych osób, można wobec niej stosować przymus bezpo-
średni również w celu zapobieżenia opuszczeniu domu pomocy społecznej.
Sad po wydaniu Postanowienia o przymusowym umieszczeniu, w ślad za tym musi wydać zezwolenie na przewiezienie karetką osoby do DPS.
Mielismy taka sytuację. Na poczatku sad nie chcial o tym slyszec ale w ustawie czarno na białym o tym pisze.
I zostawić takiego agresora w dpsie, niech się użerają,martwią i wokół niego chodzą, a co z pozostałymi którzy oczekują spokoju, szacunku czy po prostu uwagi?