dps strajkuje - Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 17 ]

Napisano: 03 sty 2011, 12:58

... no no, kariera jest najwazniejsza, a sprawy wazne sa wtedy mniej wazne. A ,że kariera po tr.... ach innych, to nie istotne.
~Keys


Napisano: 04 sty 2011, 1:59

Potrzebuję pomocy mój brat od szóstego roku życia przebywa w dps-po zapaleniu opon mózgowych jest całkowicie niemy i upośledzony umysłowo. W tym roku skończy już 44 lata. Do tej pory nie był ubezwłasnowolniony. W ubiegłym roku prokuratura wezwała naszą rodzinę na przesłuchanie. Mieszkamy wszyscy u mamy wraz z naszymi rodzinami ok 200 kilometrów od dps w którym od dzieciństwa przebywa brat.Odwiedzamy go cztery, pięć razy do roku ze względu na słaby dojazd komunikacją oraz brak samochodu. Podczas wezwania rodzeństwo wyraziło zgodę na to aby nasza mama stała się opiekunem brata, gdyż sama wyraziła na to zgodę, mama obawiała się jednak tego co niesie za sobą ubezwłasnowolnienie syna bo przecież ona na co dzień z nim nie przebywa. Bała się że może być on pozbawiony należytej opieki przez dps, oraz tego że będzie musiała dopłacać do jego pobytu(brat ma rentę rodzinną po zmarłym ojcu + dodatki)Powiedziano nam iż sprawa ta toczy się w sądzie do którego należy gmina do której należy ośrodek. My mamy czekać na dalsze postępowanie wyjaśniające. Kiedy dziś zadzwoniliśmy z życzeniami noworocznymi do dps oraz pytaniem o zdrowie brata usłyszeliśmy od socjalnej że 13.01.2011 odbędzie się zaprzysiężenie pracownika-przedstawiciela domu na opiekuna prawnego! Jesteśmy zszokowani taka wiadomością, Proszę o jakąś radę czy mamy jeszcze coś w tej sytuacji zmieniać. czy korzystniej dla brata było by mieć opiekuna z rodziny?
~kasia

Napisano: 04 sty 2011, 11:38

Należy spojrzeć z drugiej strony , ze strony brata. Jeśli sąd wydał postanowienie o ubezwłasnowoonieniu brata to miał podstawy. Nikt z byle głupstawa nie ubezwłasnowalnia osób. Nawet za złożony bezpodstawnie wniosek o ubezwłansowolnienie grozi kara grzywny. Bart był na pewno badany przez biegłych sądowych , którzy orzekil , że konieczne jest ubezwłanowolnienie . Ubezwłanowolnienie nie należy mylić i kojarzyć z czymś drastycznym i groźnym dla tej osoby. To własnie po to będzie wyznaczony opiekun aby mógł dbać o interesy materialne, by służył pomocą , załatwiał wszelki formalności urzędowe tej osoby. Proszę mi wierzyć , że pracownicy DPS na pewno dobrze tą funkcję bedą wykonywać . Ich pracę kontroluje sędzia danego sądu , dyrektor Domu, a Wy jako rodzina jeśli będziecie mieć podstawy po jakimś czasie , że dany pracownik nie dba o brata , czy korzysta z jego np świadczenia w co wątpię , to też możecie złożyć wnisoek do sądu o zmanię opiekuna. Proszę mi także wierzyć , że jeśli opiekun jest na miejscu to w każdej chwili podopiecznemu może pomóc. A mama załóżmy byłaby opiekunem i w sytuacji nagłej musiała by przyjechać i podpsiać zgodę na hospitalizację , to czy byłaby w stanie w określony dzień i o określonej godzinie stawić się w szpitalu , czy ośrodku zdrowia podpisując zgodę na każde leczenie itp. Należy rozważyć wszystkie za i przeciw i nie należy z góry źle oceniać pracowników dps , bo to bycie opiekunem prawnym wcale do łatwych zadań nie należy i to jest ponad ich obowiazkiem . Pozdrawiam.
~klara

Napisano: 04 sty 2011, 13:23

Nie prześpijcie sprawy.
Sąd wyznaczając prawnego opiekuna ma ustawowe prawo wyznaczyć dla tego opiekuna miesieczny dodatek z kasy mopsu. Mogło to być faktycznym powodem wystapienia o ubezwłasnowolnienie brata pani Kasi.
A swoją drogą, cztery razy w roku, to za mało jak na obowiązki prawnego opiekuna.
Pozdrawiam.
~jan

Napisano: 04 sty 2011, 13:41

Jan co ty za brednie wypisujesz, robisz ludziskom wode z mózgu, zastanów się, sprawdź a później ewentualnie napisz, ale cos madrego.
~Keys

Napisano: 04 sty 2011, 15:55

Kisie, czy masz na myśli owe cztery razy w roku, podczas gdy z tekstu wynika, że czasem pięć?
Nie bądź drobiazgowy.
pozdrawiam.
~jan

Napisano: 04 sty 2011, 16:05

Żartowałem.
Wiem o co ci biega.
Nasz MOPS płaci jak za zboże. a lista chętnych niemal co kwartał się podwaja, bo już od roku jest na to paragraf w ustawie o pomocy społecznej, i specjalny fundusz na te sprawy, a Sądy, na prośby prawnych opiekunów, zaczynają im przyznawać wynageodzenia.
Tym łatwiej, że nie ze swojego.
pozdrawiam.
~jan



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 17 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x