Witam. Na początku miesiąca petent złożył podanie na zasiłek celowy. Zostało rozpatrzone i wypłacone 14 lutego. Tego samego dnia po otrzymaniu pieniędzy złożył następne podanie o pomoc finansową. Czy mieliście przypadki aby 2 razy w miesiącu przyznać celowy. Wiem że to świadczenie jednorazowe, ale to bardzo trudna dla nas sytuacja. Pan jest agresywny, żadne próby współpracy nie przynoszą efektów, prawdę mówiąc to we wszystkich budzi strach. Nie pracuje, nie leczy się, wszystko na NIE.
Trzeba szybko zrobić mu następny zasiłek, to może zdąży w lutym złożyć trzecie podanie...
A tak na serio - strach jest złym doradcą. Ubliża Wam? Trzeba złożyć zawiadomienie do prokuratury. Nie leczy się? Trzeba złożyć wniosek do sądu o przymusowe leczenie. A na wywiad niech jedzie pracownik socjalny z policjantem, czasami to pomaga opanować agresję klienta.
Złożyliśmy w sądzie wniosek o umieszczenie w szpitalu, bez zaświadczenia psychiatry - wniosek odesłano. Już u nas narozrabiał, i skutecznie też przestraszy - sprawa właśnie się toczy o zniszczenie mienia na razie jeszcze w prokuraturze ale to trwa baaaaardzo długo. Właściwie to jak na razie nie mamy na niego paragrafu. W przeszłości leczył się psychiatrycznie. Każda nasza próba jakiegoś wpłynięcia na niego zaczyna go podbuzowywać, choć widać że przed sprawą w sądzie robi wszystko by udać potulnego, ale wystarczy wejść na niewygodny temat zaczyna go nosić. Policji też się już dał we znaki. Robi wszystko co chce, pisze co chce i nic z nim zrobić nie można.............
Albo Wy albo sąd nie zna treści art.30 ust 3 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Cytuję poniżej.
We wniosku o przymusowe leczenie trzeba napisać, że nie jest możliwe załączenie orzeczenia lekarza psychiatry, ponieważ... i wymienić powody. Jeżeli nic nie napisałyście, że nie ma zaświadczenia od psychiatry i dlaczego, sąd uznał, że zapomniałyście, i oddalił wniosek.
Denerwuje mnie taka bezradność i miauczenie, że nic nie da się zrobić. Głowy do góry i nie wolno się bać!
Art. 30. 1. Do wniosku, o którym mowa w art. 29 ust. 2 i 3, dołącza się orzeczenie lekarza psychiatry szczegółowo uzasadniające potrzebę leczenia w szpitalu psychiatrycznym. Orzeczenie lekarz psychiatra wydaje na uzasadnione żądanie osoby lub organu uprawnionego do zgłoszenia wniosku o wszczęcie postępowania.
2. W przypadku niezałączenia do wniosku orzeczenia lekarskiego lub gdy zostało ono wydane w okresie dłuższym niż 14 dni przed dniem złożenia wniosku, sąd zwraca wniosek. Przepisy art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego nie mają w tym przypadku zastosowania. 3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, jeżeli treść wniosku lub załączone do wniosku dokumenty uprawdopodabniają zasadność przyjęcia do szpitala psychiatrycznego, a złożenie orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, nie jest możliwe, sąd zarządza poddanie osoby, której dotyczy wniosek, odpowiedniemu badaniu.
4. Jeżeli osoba, o której mowa w art. 29 ust. 1, odmawia poddania się badaniu, może być ono przeprowadzone bez jej zgody. Przepis art. 21 stosuje się odpowiednio.
Kierownik jest zaangażowany
Prawnik rozkłada ręce - mimo szczerych chęci
Policja - jest również u "naszego" pana na czarnej liście
W sprawie zdarzenia które miało miejsce u nas w GOPS i na skutek uszkodzenia mienia jak już pisałam wcześniej toczy się postępowanie w prokuraturze na razie. Pan ma być poddany badaniom z uwagi na to że w przeszłości chorował psychicznie, ale to badanie będzie się odnosić tylko do tej sprawy, nie wiem czy przełoży się to na całokształt naszego "problemu'