duże opłaty za wodę

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 15 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 12 kwie 2016, 12:40

Witam! Czy komuś zdarzają się takie sytuacje, że wnioskodawca ubiegający się o dodatek mieszkaniowy posiada duże nadpłaty za zużycie wody? Miesięcznie zadeklarowane ma np. 6m3 na osobę. Co robicie w takim przypadku, czy można skorygować wydatki tj. pomniejszyć je do kwoty "rzeczywistej"
Bozenakk


Napisano: 12 kwie 2016, 16:03

jeżeli opłaty za wodę są z wodomierza zaliczamy tak jak wpisuje zarządca,
zek1

Napisano: 12 kwie 2016, 20:18

W zasadzie tak.
Jednak czasem bywa jakoś tak, że odczyt do dodatku jest dużo (rażąco dużo) większy niż w innych miesiącach. Czy o takie coś chodzi? To byłaby nieco inna sprawa.
PCW
Inspektor
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 13 kwie 2016, 8:19

Ludzie maja liczniki ale aby zwiększyć rzeczywiste miesięczne wydatki (oczywiście to tylko nasze domysły)deklarują zarządcy większe naliczenia na wodę i ścieki. Dodatek przyznajemy na duży czynsz a strona przy rozliczeniu wody i ścieków otrzymuje nadpłatę z tego tytułu. I jest sposób na wyższy dodatek, jest? Pytanie czy możemy coś z tym zrobić?
Gość

Napisano: 13 kwie 2016, 9:08

Ludzie maja liczniki ale aby zwiększyć rzeczywiste miesięczne wydatki (oczywiście to tylko nasze domysły)deklarują zarządcy większe naliczenia na wodę i ścieki. Dodatek przyznajemy na duży czynsz a strona przy rozliczeniu wody i ścieków otrzymuje nadpłatę z tego tytułu. I jest sposób na wyższy dodatek, jest? Pytanie czy możemy coś z tym zrobić?
Bożenakk

Napisano: 13 kwie 2016, 9:48

w zasadzie jest na to jeden sposób, moim zdaniem uzasadniony choć nie ma on umocowania w przepisach naszej ustawy tj. średnie wyliczenie kosztów zużycia wody z okresu półrocznego.
przykład:
Pan x składa wniosek w kwietniu 2016r. Do złożonego wniosku uwzględnia koszty wody powiedzmy na 350 zł za 2 osoby ( rachunek jest z za 30 dni - odczyt końcowy licznika w kwietniu). Jeżeli mamy uzasadnione podejrzenie , że poziom zużycia wody został zawyżony to wzywamy delikwenta o doręczenie rachunków z wcześniejszych miesięcy od listopada (jeżeli taka osoba składa wnioski cyklicznie to prosimy o rachunki od miesiąca w którym był składany wniosek poprzedni). dlaczego okres półroczny? bo daje dobry przegląd sytuacji poziomu zużycia wody. I od razu widać czy ktoś wodę naciąga czy nie. Oczywiście tłumaczenia ludzi są różne nie mniej jednak jeżeli wychodzi rażąco duże zużycie w stosunku do miesięcy wcześniejszych to nie ma przeproś i żadne tłumaczenia nie pomogą (typu: panie rodzina mi się zwaliła na głowę , awaria była itp.) W takim przypadku przyjmuje się od naciągacza oświadczenie z prośbą o wyliczenie kosztów zużycia wody w oparciu o średnie zużycie)
jest gdzieś w przepisach mowa o normach zużycia wody na 1 osobę - niestety nie chce mi się szukać 8-)uzasadnić powyższy sposób można tym, że dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem realizowanym ze środków publicznych.
brfodafix

Napisano: 13 kwie 2016, 13:08

Normy zużycia wody określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody - jeśli ma za duże po odniesieniu do tego Rozp. zmniejszasz wg tam wskazanych norm. Pozdrawiam
ela2000

Napisano: 13 kwie 2016, 21:15

Spróbujmy uporządkować
1. Jeśli uda się uzgodnić z wnioskodawcą, na piśmie, (np. w sposób jak proponuje brfodafix, to sukces murowany.
2. Jeśli nie uda się, a dostaniemy rozliczenia z kilku miesięcy, to spróbować rozliczyć jednostronnie.
3. Jeśli nie uda się rozliczyć w powyższy sposób, to można próbować ograniczyć wodę do normy z ww. Rozporządzenia (bodajże 5,4m³/os., zaś ciepłą wodę można przyjąć na poziomie 50% tej normy). W takim przypadku, gdy jednocześnie uzasadnienie będzie byle jakie, to ryzykuje się porażkę przy odwołaniu, więc warto przyłożyć się do uzasadnienia.
PCW
Inspektor
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31
Zajmuję się:

Napisano: 14 kwie 2016, 8:32

dokładnie, uzasadnienie takiej decyzji jest kluczowe . Właśnie dlatego taka ważna jest ta w/w prośba wnioskodawcy na oświadczeniu ;)
brodafix

Napisano: 14 kwie 2016, 14:28

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych. (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2001 r.) § 2 ust. 3 mówi, że: „Wydatki naliczone i ponoszone za okres dłuższy niż jeden miesiąc przelicza się na okresy miesięczne.”

natomiast

art. 6 ust 6 pkt 2 ustawy o dodatkach mieszkaniowych mówi, że: „Jeżeli osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy zamieszkuje w lokalu mieszkalnym lub domu niewchodzącym w skład mieszkaniowego zasobu gminy, do wydatków przyjmowanych dla celów obliczenia dodatku mieszkaniowego zalicza się:
opłaty, poza czynszem, które obowiązywałyby w zasobie mieszkaniowym gminy, gdyby lokal ten wchodził w skład tego zasobu.”


Wydatki za wodę za dłuższy okres niż miesiąc należy przeliczyć na miesięczne wydatki i takie dopiero wliczać do wydatków przy wyliczeniu dodatku mieszkaniowego.
Ale jeszcze zgodnie z art. 6 ust 6 pkt 2 ustawy o dodatkach mieszkaniowych te miesięczne wydatki za wodę należy porównać z wydatkami za wodę według wyliczeń dla gminnych lokali i wówczas do wydatków za wodę przy wyliczeniu dodatku mieszkaniowego uwzględniamy mniejszą kwotę.
JolaDM


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 15 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny