Zasiłek Pielęgnacyjny oraz Świadczenie Pielęgnacyjne były wypłacane z tytułu orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności ( okres ważności orzeczenia do 30.11.2024 r. - orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności) Tut. ośrodek w grudniu 2024 r. wydał decyzje zmieniające w związku z art. 6bb (zaświadczenie o złożeniu wniosku o wydanie nowego orzeczenia w dniu 25.10.2024 r. - wydane przez Powiatowy Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności ). Decyzje zmieniające odebrane i ostateczne. Po czym wnioskodawca przynosi do nas orzeczenie ZUS z dnia 08.11.2024 r. o całkowitej niezdolności do pracy do dnia 30.11.2026 r. Jak w obecnej sytuacji powinien postąpić tut. organ? Czy wypłacone świadczenia za miesiąc grudzień jest świadczeniem nienależnie pobranym?
Nie nie jest. Orzeczenie ZUS nie wpływa na decyzję zmieniającą. Nadal można płacić aż PZON nie wyda swojego orzeczenia. Pytanie kogo jest to orzeczenie ZUS osoby wymagającej opieki czy wnioskodawcy i czy to nowe SP czy stare bo to może mieć znaczeni przy dalszej wypłacie SP.
No ja rozumiem. Tylko art. 6bb pochodzi z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i odnosi się do orzeczeń wydawanych w ramach tej ustawy a nie do orzeczeń z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To są dwa osobne systemy orzecznicze i orzeczenie ZUSowkie nie powoduje, że orzeczenie PZON przestaje funkcjonować.