ekwiwalnet za odzież dla asystenta rodziny - Księgowość

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 20 ]

Napisano: 11 gru 2015, 14:31

Mam zamiar wypłacić ekwiwalent w tym miesiącu i mam zamiar pierwszy raz potrącić podatek za pranie. Czy ktoś jeszcze tak robi.
Gość


Napisano: 14 gru 2015, 12:15

czy ekwiwalent za pranie i za używanie odzieży wstawiacie do PIT 11 jako należności ze stosunku pracy, ja nie odprowadzam podatku od w/w należności więc nie zaliczam tego do PIT
proszę o opinie
Ania80

Napisano: 14 gru 2015, 15:20

Artykuł pochodzi z czasopisma:
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 6 (336) z dnia 10.03.2013
www.sgk.gofin.pl
wydawca: Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp.
www.gofin.pl sklep internetowy: www.sklep.gofin.pl
________________________________________
Ryczałt za pranie odzieży roboczej w podstawie wymiaru składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy
Pracownicy przy wykonywaniu pracy używają odzieży roboczej. Ponieważ pracodawca nie może zapewnić jej prania, pracownicy we własnym zakresie piorą ją w domu. Z tego tytułu pracodawca wypłaca im kwotę ustaloną w stałej miesięcznej wysokości. Czy wypłacany pracownikom ryczałt jest zwolniony z oskładkowania i opodatkowania?
Przyznana pracownikom stała kwota za pranie odzieży roboczej jest oskładkowana i opodatkowana.
Z podstawy wymiaru składek ZUS wyłączona jest m.in. wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego (§ 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia składkowego). Natomiast z opodatkowania wyłączone są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof).
Zgodnie z art. 2379 K.p. pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Ponadto jest on obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.
Ważne: Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.
Na podstawie powołanych przepisów składkowych i podatkowych w podstawie wymiaru składek ZUS oraz podatku dochodowego nie uwzględnia się ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, czyli kwoty stanowiącej równowartość poniesionych przez pracownika kosztów. W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca określił stałą kwotę niebędącą równowartością faktycznie poniesionych przez pracodawcę kosztów. Tym samym kwota ta nie korzysta z wyłączenia ze składek ZUS i ze zwolnienia od podatku dochodowego.
reginka

Napisano: 15 gru 2015, 9:19

W takim razie od prania odzieży potrącacie poza podatkiem jeszcze ZUS. Ja potrąciłam tylko podatek. Napiszcie jak wy robicie.
Gość

Napisano: 15 gru 2015, 11:32

Czytajcie, ze zrozumieniem. Zależy jakie kto ma zasady.
a. Ryczałt: "Z tego tytułu pracodawca wypłaca im kwotę ustaloną w stałej miesięcznej wysokości." Podatek i ZUS.
b. Ekwiwalent za za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego. - bez składek i ZUS.

Mamy regulamin. Pracownicy podpisali zgodę na używanie odzieży własnej zamiast roboczej i wypłacamy im ekwiwalenty za używanie odzieży własnej. Dodatkowo składają oświadczanie ile wydali na pranie i wypłacamy im kwotę (max. jest ustalone w regulaminie).

Ani PIP ani ZUS nam nie zarzucił.
Denerwować się, to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. E. Hemingway
alanka
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 480
Od: 07 mar 2007, 16:04
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska

Napisano: 15 gru 2015, 12:04

ja u siebie też nie potrącam podatku i ZUS, kwota jest wyliczona ryczałtowo, ale pod nią zrobiona była kalkulacja 1 cyklu prania tj, zużycie wody, energii elektrycznej, proszku do prania , czyli rzeczywiście poniesione koszty prania i jako zwrot poniesionych kosztów przez pracownika robimy te wypłaty, pomniejszamy jeszcze za nieobecności pracownika w pracy
Ania80

Napisano: 24 sty 2016, 8:18

a jak omnieszacie ekwiwalent kwote dzielicie na 30 czy na liczbe dni roboczych
pelcia

Napisano: 07 paź 2021, 10:45

a w jakiej wysokości macie ekwiwalent dla Asystenta bądź dla pracownika socjalnego
księgowa123
Referent
Posty: 489
Od: 16 mar 2017, 12:11
Zajmuję się: ksiegowość

Napisano: 07 paź 2021, 12:05

u nas asystent rodziny, pracownicy socjalni, specjalista pracy z rodziną 190,00 zł rocznie, opiekunki środowiskowe 481,00 zł rocznie (połowa w czerwcu, połowa w grudniu)
ops2020
Podinspektor
Posty: 1033
Od: 19 paź 2020, 14:41
Zajmuję się: Finanse
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Napisano: 07 paź 2021, 13:10

My mamy więcej, a może ktoś się jeszcze wypowie
księgowa123
Referent
Posty: 489
Od: 16 mar 2017, 12:11
Zajmuję się: ksiegowość



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 20 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x