Dostaliśmy dzisiaj z PFRON-u wyjaśnienie:
Szanowni Państwo,
W nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji przesyłam Państwu komunikat, który zawiera pełną informację o współpracy PFRON i NFZ w obszarze dofinansowania przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, który może być propagowany do PCPR.
PFRON i NFZ prowadzą prace techniczne oraz negocjują projekt porozumienia w zakresie wymiany danych pomiędzy Systemem Obsługi Wsparcia dofinansowywanego ze środków PFRON (SOW) i rozwiązaniem informatycznym NFZ wspierającym procesy elektronicznego weryfikowania i potwierdzania zlecenia na zaopatrzenie pacjenta w wyroby medyczne.
W dniu 1 marca 2019 roku PFRON zakończył projekt polegający na wykonaniu i wdrożeniu systemu SOW. Na koniec 2019 roku proces wdrażania Systemu SOW w samorządach osiągnął bardzo dobre rezultaty. Funkcjonuje prawie kompletna baza jednostek zdolnych do przyjmowania wniosków o dofinansowanie wsparcia finansowanego ze środków PFRON, w formie elektronicznej (379 na 380 powiatów) w całej Polsce, a liczba zarejestrowanych użytkowników oprogramowania liczy już ponad 13 000 osób. Ponad 2 000 pracowników jednostek samorządowych zostało profesjonalnie przeszkolonych w zakresie funkcjonalności oraz pracy z Systemem SOW.
W dniu 1 stycznia 2020 r. NFZ wdrożył system obsługi zleceń na zaopatrzenie w refundowane przez NFZ wyroby medyczne oraz wprowadził nowe druki. Aktualnie zlecenie na wyroby medyczne powinno być wystawione na nowym druku i od razu zweryfikowane (potwierdzone) przez osobę uprawnioną (np. lekarz, pielęgniarka) w nowym systemie informatycznym.
Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (w nomenklaturze NFZ jako wyroby medyczne) zlecone przez lekarza osobom z niepełnosprawnościami mogą być refundowane zarówno przez NFZ jak i PFRON. Przy czym wysokość dofinansowania przyznanego przez PFRON jest w ścisłej relacji do refundacji NFZ. Do obsługi tego dofinansowania zostały przygotowane zarówno system SOW (w zakresie dofinansowania PFRON) i system refundacji w NFZ ( w zakresie refundacji NFZ).
Integracja obu systemów na poziomie wymiany danych ma na celu odejście od konieczności drukowania potwierdzonych zleceń lekarskich i za każdym razem ręcznego wprowadzania informacji do wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON. Fundusz wdrażając SOW umożliwił swoim wnioskodawcom składanie elektronicznych wniosków i załatwienie sprawy do końca elektronicznie. Od 1 stycznia 2020 we wszystkich powiatach poza miastem Radom zostały uruchomione elektroniczne nabory na dofinansowanie ze środków PFRON turnusów rehabilitacyjnych oraz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.
W związku z powyższym aktualnie, zanim dojdzie do integracji systemów PFRON i NFZ, osoba mająca zamiar ubiegać się o dofinansowanie PFRON powinna otrzymać od świadczeniodawcy realizującego zlecenie lekarskie (np. sklepy ortopedyczne, apteki) elektroniczne kopie zlecenia lekarskiego z adnotacją, że zostało ono przyjęte do realizacji oraz ofertę handlową (np. faktura proforma), które następnie dołączy do elektronicznego wniosku w SOW. W przypadku gdy wnioskodawca stara się o dofinansowanie PFRON już po zrealizowaniu zakupu, powinien do wniosku dołączyć elektroniczne kopie zlecenia lekarskiego z adnotacją, że zostało zrealizowane oraz fakturę potwierdzającą zakup.
Po zakończeniu integracji systemów PFRON i NFZ, podczas wnioskowania o dofinansowanie ze środków PFRON na podstawie potwierdzonego nr zlecenia lekarskiego dane dotyczące zlecenia zaciągną się automatycznie do systemu SOW bez konieczności ich odrębnego dołączania przez Wnioskodawcę. Konieczności drukowania potwierdzonych zleceń lekarskich wystąpi tylko w takiej sytuacji, kiedy osoba z niepełnosprawnościami będzie chciała złożyć wniosek o dofinansowanie PFRON wyłącznie w wersji papierowej.