Ewalu czy mam przyznaćnastary okres 2013/2014 dodatek - Świadczenia rodzinne

  
Strona 2 z 3    [ Posty: 25 ]

Napisano: 05 gru 2014, 11:13

nie trolluj
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20561
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:


Napisano: 05 gru 2014, 11:14

A to wy dodatki przyznajecie na podstawie programu czy na podstawie przepisów ustawy?
m&m

Napisano: 05 gru 2014, 11:20

Świadczenia rodzinne uzależnione od niepełnosprawności

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W tym przypadku prawo do tych świadczeń ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Jeżeli osoba w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego, prawo do wnioskowanego świadczenia ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

W przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i ponownego ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia, prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, jeżeli osoba spełnia warunki uprawniające do nabycia tych świadczeń oraz złożyła wniosek o ustalenie:

niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności w terminie miesiąca od dnia utraty ważności poprzedniego orzeczenia i
prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności w terminie trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia.

https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-ro ... prawnosci/
m&m

Napisano: 05 gru 2014, 11:38

czyli trollu uznajesz, że dodatek z tytułu kształcenia nie jest świadczeniem rodzinnym?

Zapomniałaś o jednym:
Ustawa o świadczeniach rodzinnych:
Art. 2. Świadczeniami rodzinnymi są:
1) zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego;


Art. 24. 2a. Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
NIE TROLLUJ
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20561
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 05 gru 2014, 12:34

oczywiście że dod do zasiłku rodzinnego z tyt. kszt i rehabilitację jest zależne od niepełnosprawności to chyba logiczne jest ................... chyba że zależne pogody
asiak

Napisano: 05 gru 2014, 12:49

Powołujesz sie na ogólny zapis, który nie znajduje pokrycia w dalszych przepisach ustawy, regulujących te kwestie.
Zarówno kształcenie i rehabilitacja nie występują jako indywidualne świadczenia rodzinne, a sa tylko dodatkami do świadczenia rodzinnego jakim jest zasiłek rodzinny i dopiero spełnienie jego warunków upowaznia do starania sie o dodatki mu przypisane. Posiadanie niepełnosprawnosci przez dziecko warunkuje jedynie kryterium dochodowe od którego zależnie jest otrzymanie swiadczenia rodzinnego jakim jest zasiłek rodzinny, a nie dodatek do niego. Takze główne swiadczenie rodzinne - zasiłek rodzinny, któremu podlegają te dodatki nie jest świadczeniem uzaleznionym od niepełnosprawnosci. A ze swiadczenie , które warunkuje przyznanie dodatku nie jest swiadczeniem uzaleznionym od niepełnosprawnosci, to w zadnym wypadku takim świadczeniem nie może byc jego dodatek, jako jeden z jego elementów.
świadczeniami uzależnionymi od niepełnosprawności jest tylko zasiłek pielegnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne i ich przyznanie podlega pod regulacje art. 24 ust.2a.
Natomiast świadczenie rodzinne jakim jest zasiłek rodzinny podlega pod regulacje art. 24 ust.2. która mówi, ze 'prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego.'
Takze jeżeli zasiłek rodzinny podlega pod regulację która ścisle okresla jego przyznanie na okres zasiłkowy, to tym samym wyklucza to, żeby dodatek do takiego zasiłku rodzinnego, ściśle z nim zwiazanego w anym okresie zasiłkowym, podlegał pod inną regulacje.

Z powodu braku jakiś dokumentów warunkujących przyznanie czy to zasiłku czy to dodatku do niego czy tez innego świadczenia stratni mogą byc tysiące ludzi, ale w waszym uznaniu wszyscy moga być stratni byle by to nie byli rodzice niepełnosprawnych dzieci i im tak trzeba przepisy naciągnąć, żeby tej straty w żadnym wypadku nie odczuli.
Stronniczość i obłuda przez was przemawia.
m&m

Napisano: 05 gru 2014, 13:00

bredzisz. Pisałem już nie trolluj.
Proste pytania:
1.Czy zasiłek rodzinny z dodatkami jest świadczeniem rodzinnym?
Jest.
2. to teraz mi odpowiedz: jeżeli zasiłek rodzinny z dodatkami jest świadczeniem rodzinnym, to dlaczego uważasz, że dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji nie jest świadczeniem rodzinnym? Może nie jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego?
3. jeżeli twierdzisz, że dodatek z tyt. kształcenia i rehabilitacji nie jest uzależniony od niepełnosprawności to poinformuj mnie jak go uzyskać bez orzeczenia.
Bredzisz kobieto
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20561
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 05 gru 2014, 13:29

Świadczeniem rodzinnym jest zasiłek rodzinny zarówno bez dodatków jak i z dodatkami.
Ale tym swiadczeniem rodzinnym nie mogą być same dodatki do zasiłku rodzinnego, gdyż ich przyznanie jest uwarunkowane od wczesniejszego nabycia prawa do zasiłku rodzinnego . Nie da się o nie wystąpić jako o indywidualne swiadczenie. A tym samym , zeby dodatki mogły być świadczeniem rodzinnym musiały by istniec odrębnie, a nie być scisle związane z tym zasiłkiem rodzinnym, który nie jest świadczeniem uzaleznionym od niepełnosprawności.
I nic nie da posiadanie samego orzeczenia o niepełnosprawnosci, jeśli nie ma się przyznanego zasiłku .
Zasilek rodzinny przyznawany jest na okres zasiłkowy, to i dodatek do niego tez może być przyznany na ten sam okres zasiłkowy.
Warunkiem przyznania tego dodatku do zasiłku rodzinnego jest posiadanie orzeczenia, ale nie czyni to tego dodatku świadczeniem uzaleznionym od niepełnosprawnosci.
m&m

Napisano: 05 gru 2014, 13:32

podsumowując:
kanapka z serem żółtym i pomidorem jest jedzeniem, ale sam pomidor nie jest jedzeniem.
No coments
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20561
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 05 gru 2014, 13:44

m&m pisze:Ale tym swiadczeniem rodzinnym nie mogą być same dodatki do zasiłku rodzinnego
No ale są, z ustawowej definicji, każdy dodatek jest świadczeniem.
m&m pisze:ich przyznanie jest uwarunkowane od wczesniejszego nabycia prawa do zasiłku rodzinnego
Dokładnie tak. A skoro prawo do ZR jest już ustalone, osobno ustalasz prawo do każdego z dodatków, wtedy jedynym warunkiem otrzymania KiR jest posiadanie orzeczenia - ergo, jest to świadczenie uzależnione od niepełnosprawności.
m&m pisze:Nie da się o nie wystąpić jako o indywidualne swiadczenie.
Da się. Można złożyć wnioski na ZR i każdy dodatek z osobna jeśli ktoś ma taki kaprys. Brak ustalonego prawa do ZR jest tylko dodatkowym warunkiem który reguluje nabycie uprawnień do dodatku.
m&m pisze:musiały by istniec odrębnie, a nie być scisle związane z tym zasiłkiem rodzinnym
Istnieją - nie są przyznawane obligatoryjnie.
m&m pisze:I nic nie da posiadanie samego orzeczenia o niepełnosprawnosci, jeśli nie ma się przyznanego zasiłku .
Tak samo jak nic nie da posiadanie przyznanego zasiłku, jak się nie ma orzeczenia o niepełnosprawności. To są dwa warunki które trzeba spełnić równocześnie. Do innych świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności (ZP, SZO, SP) również istnieją inne warunki które muszą być spełnione aby takie świadczenie otrzymać. Przy ZP będzie to np. brak ustalonego prawa do dodatku pielęgnacyjnego, przy SP - niepodejmowanie bądź rezygnacja z zatrudnienia, przy SZO - rezygnacja itd. Istnienie niepełnosprawności jest tylko jednym z warunków. Nie przyznasz SZO bez rezygnacji, a nikt nie nazywa tego świadczenia "uzależnione od rezygnacji z zatrudnienia".
m&m pisze:Zasilek rodzinny przyznawany jest na okres zasiłkowy
Tak.
m&m pisze: to i dodatek do niego tez może być przyznany na ten sam okres zasiłkowy.
Może być przyznany na okres zasiłkowy, w którym strona ma prawo do zasiłku rodzinnego, czyli w sumie racja. Jeśli miała ustalone prawo do ZR w poprzednim OZ 2013/2014 to jeśli orzeczenie na to pozwala i terminy zostały zachowane, można wyrównać dodatek po złożeniu stosownego wniosku.
m&m pisze:Warunkiem przyznania tego dodatku do zasiłku rodzinnego jest posiadanie orzeczenia
Jednym z warunków...
m&m pisze:ale nie czyni to tego dodatku świadczeniem uzaleznionym od niepełnosprawnosci.
...który właśnie czyni to świadczenie, uzależnionym od niepełnosprawności.

A przy okazji - prostuję, to co kiedyś pisałem, że na zakończony okres nie można przyjąć wniosku, zastanowiłem się nad tematem i nie miałem racji, nie ma podstawy prawnej do nieprzyjęcia. Można przyjąć, można przyznać, jeśli było prawo do ZR. IMO nie można tylko przyznać świadczenia bez wniosku, albo wstecz na jeden wniosek na okres zasiłkowy 14/15 jak twierdzi Mazurkiewicz.
Walka z wiatrakami since 1998.
Iks
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 5941
Od: 27 lut 2014, 20:32
Zajmuję się:
Lokalizacja: Polska C



  
Strona 2 z 3    [ Posty: 25 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x