Napisano: 22 mar 2024, 9:00
pomału. Z uzyskiem z PUP istotna jest data otrzymania pieniędzy (fizycznie)
Czyli jak XXX ma prawo do bezrobocia od stycznia, ale kasę otrzymał pierwszy raz w lutym, to bierzemy kwotę uzyskana w marcu (nie za marzec, ale w marcu) i ewentualnie zmiana decyzji od kwietnia.
I teraz pozostaje kwestia do kiedy ten dochód uzyskany liczymy. ma tu zastosowanie art. 5 ust. 4b
"W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny, dochodu osoby uczącej się lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczeń rodzinnych".
Analogicznie, jeżeli miała prawo do bezrobocia do któregoś tam kwietnia, to w miesiącu kiedy otrzymała ostatni zasiłek (fizycznie) już tego dochodu nie liczymy
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare