Czy otrzymując dokumentację dot. świadczeń rodzinnych z innej gminy (przekazanie dokumentów) nakazujecie stronie wypełnianie nowego wniosku lub tylko wydajecie decyzję?
Zgodnie z art. 23 ust.1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, prawo do świadczeń rodzinnych i ich wypłata następuje wyłącznie na wniosek, zgłoszone we właściwej instytucji (ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy - art. 23 ust. 2).
W przedstawionym stanie faktycznym ustało prawo do zasiłku rodzinnego w instytucji właściwej ze względu na jej poprzednie miejsce zamieszkania, a w związku z tym, powinna ona złożyć wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego w nowym miejscu zamieszkania.
W związku z powyższym, dopóki nie złoży wniosku o przyznanie zasiłku rodzinnego, GOPS jej nowego miejsca zamieszkania nie jest zobowiązany do wypłaty świadczenia rodzinnego. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego.
jeśli ktoś zmienił miejsce zamieszkania, to powinna zostać uchylona decyzja przyznająca mu prawo do świadczeń rodzinnych w dotychczasowej gminie.
i to jest kolejny argument, że w nowej gminie trzeba złożyć nowy wniosek