Jak użyć art 18 ust.3 w przypadku zdrowego dziecka.

Wybrane tematy:
Komunikat w sprawie nowych wniosków 500+/ŚW/ŚR w CAS Wzory Decyzji 500+ jak rozpisujecie podatek z US? Jak usprawnić koordynację? Zwalić robotę na gminy... alimenty, od kiedy wyplata - dylematy odnośnie art 19 ust. 4 inspektor ds. świadczeń wychowawczych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
voodoo
Inspektor
Posty: 2075
Rejestracja: 02 cze 2016, 10:23
Zajmuję się: ŚW
Lokalizacja: Polska B
Kontakt:

Jak użyć art 18 ust.3 w przypadku zdrowego dziecka.

Post autor: voodoo »

Sytuacja wygląda tak:
- kobieta złożyła wniosek 29 grudnia 2017, skład rodziny: ona, mąż, córka i syn (dzieci niepełnoletnie),
- orzeczenie umiarkowanym stopniu niepełnosprawności dla córki zostało wydane 24.11.2017r., wniosek o wydanie orzeczenia złożyli 04.09.2017r,
- dochód na osobę w rodzinie wynosi 1100zł z groszami.

I tutaj już zapomniałem- dla dziecka mającego orzeczenie o niepełnosprawności przyznaję od 1 października 2017r świadczenie a dla zdrowego dziecka? Też od 1 października? Sygnity mi nie zmienia nic z automatu więc się zagubiłem :)


Dopowiem, że córka jest pierwszym dzieckiem a syn drugim.
Awatar użytkownika
voodoo
Inspektor
Posty: 2075
Rejestracja: 02 cze 2016, 10:23
Zajmuję się: ŚW
Lokalizacja: Polska B
Kontakt:

Re: Jak użyć art 18 ust.3 w przypadku zdrowego dziecka.

Post autor: voodoo »

Zapomniałem o LEXie :D
Pani posiada trójkę dzieci. Od 1 kwietnia 2016 r. ma prawo do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dziecko. We wrześniu 2016 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko. Do wniosku dołączono orzeczenie o niepełnosprawności drugiego dziecka.

Od kiedy przyznać świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko: od miesiąca złożenia wniosku, czy od miesiąca złożenia wniosku o ustalenie niepełnosprawności?
Odpowiedź

W opisanym przypadku świadczenie wychowawcze należy przyznać zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz. 195) - dalej u.p.p.w.d., zgodnie z którym jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się, począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
Uzasadnienie

Prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu, o którym mowa w art. 18 ust. 1 u.p.p.w.d., nie wcześniej niż od dnia odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka. Ustawa w sposób szczególny traktuje dzieci niepełnosprawne. Organ może przyznać świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, stosując próg dochodowy wynoszący 1200 zł w przeliczeniu na członka rodziny, jeżeli członkiem tej rodziny jest dziecko niepełnosprawne. Należy mieć na uwadze, iż dzieckiem niepełnosprawnym w rozumieniu art. 2 pkt 9 u.p.p.w.d. jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. W związku z tym dzieckiem niepełnosprawnym jest osoba, wobec której zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności. W opisanej sytuacji należy zastosować regulację zawartą w art. 18 ust. 3 u.p.p.w.d., zgodnie z którym jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się, począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
ODPOWIEDZ