renta jest dochodem dziecka i jego opiekun jest obowiązany wpłacać 70% na pokrycie kosztów utrzymania w dps (art. 6 pkt 2, art. 61 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o pomocy społ)
rodzice są obowiązani tylko pod warunkiem art. 61 ust. 2 pkt 2, czyli jeśli dochód jest pow. 250% kryterium
A ja mam inny problem. Za pobyt płaci mieszkaniec domu 70% swojego dochodu a resztę Gmina. Jeżeli opłata za pobyt dotyczy okresu krótszego niż miesiąc ( np. 10 dni w pierwszym miesiącu a najczęściej w ostatnim miesiącu pobytu). 70 % dochodu mieszkańca wystarcza na pokrycie opłaty za ten okres to czy gmina powinna tez dopłacać do opłat ?
do ~Julki dochód rozlicza się proporcjonalnie, dzieląc 70% dochodu mieszkańca na liczbę dni miesiąca i mnożąc przez liczbę dni pobytu. Tak samo rozlicza się dopłatę gminy
Tak liczą księgowe w dps, ale dlaczego? To z niczego nie wynika, jeżeli 70 %dochodu mieszkańca domu wystarcza na pokrycie opłaty to uważam, że Gmina nie ma obowiązku dopłacać . Bo gdyby na przykład (abstrahuje) osoba chciała przebywać w dps tylko 15 dni i byłaby w stanie ze swoich środków opłacić pobyt to jak wyliczylibyście opłatę za pobyt chyba nie proporcjonalnie ?!
myślę, że naliczanie proporcjonalne jest jak najbardziej uzasadnione, jeśli ktoś przebywa w DPS 15 dni, a pozostałe 15 dni w swoim domu, to przecież musi z czegoś się utrzymać. Poza tym jeśli założymy, że mieszkaniec przebywa 15 dni w jednym dps, a potem od połowy miesiąca w drugim - są 2 decyzje ustalające odpłatność to też uważasz, że nie liczymy proporcjonalnie?