Kategorie zaszeregowania - Kadry

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: wczoraj, 11:38

Czy w regulaminie wynagradzania pracowników kategorie zaszeregowania mogą być inne niż te wskazane w rozporządzeniu Rady Ministrów?
Inspektor w każdej jednostce samorządowej może mieć inną kategorie zaszeregowania?
Leitza
Praktykant
Posty: 10
Od: 30 maja 2017, 9:15
Zajmuję się: PS/AOON/OW


Napisano: wczoraj, 13:49

też się chętnie dowiem
Kowalik15
Referent
Posty: 265
Od: 01 sty 2022, 15:27
Zajmuję się: KADRY/ŚR/FA/AOON

Napisano: dzisiaj, 9:47

mnie się kojarzy, że można mieć wyższą kategorię niż w rozporządzeniu i u nas nawet tak było za poprzedniej szefowej, ale czy teraz tak robią..
w Lex znalazłam taki artykuł"

"Pytanie

Czy kategorie zaszeregowania określone w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych należy traktować jako wiążące dla danego stanowiska, czy też jako minimalna kategoria zaszeregowania na danym stanowisku? Czy główny księgowy w szkole może mieć kategorię XVI, a specjalista XII?
ODPOWIEDŹ

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze określa załącznik do rozporządzenia w sprawie wynagradzania. Pracodawca określa maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego np. kwotowo, widełkowo, procentowo w odniesieniu do danej kategorii zaszeregowania.
UZASADNIENIE

W szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego zatrudnia się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Pracowników niepedagogicznych zatrudnia się i wynagradza na podstawie przepisów ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych - dalej u.p.s. oraz przepisów wykonawczych do ustawy – rozporządzenia Rady Ministrów z 25.10.2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych - dalej r.w.p.s.

Pracodawca zobligowany jest określić w regulaminie szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego oraz może określić dodatkowo warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa, dodatku specjalnego i funkcyjnego oraz innych dodatków (art. 39 u.p.s.). Kwestia szczegółowego lub ogólnego opracowania zapisów regulaminu należy do kompetencji pracodawcy. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze określa załącznik do rozporządzenia w sprawie wynagradzania (w postaci kategorii zaszeregowania i odpowiadających im kwot minimalnego wynagrodzenia) a pracodawca ma obowiązek określenia jedynie maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Pracodawca może zatem przykładowo dla danej kategorii zaszeregowania ustalić inną kwotę wynagrodzenia zasadniczego (np. wyższą) lub widełki."
mgops7
Podinspektor
Posty: 1584
Od: 13 paź 2017, 13:51
Zajmuję się: płace, księgowość

Napisano: dzisiaj, 15:03

Z tego wyjaśnienia wynika, że może dać większą wypłatę w danej kategorii, a nie że może dać określonemu stanowisku zupełnie inną kategorię.
Alalala
Inspektor
Posty: 2396
Od: 05 sie 2016, 9:20
Zajmuję się: ŚW/FA/ST/DM
Lokalizacja: woj. pomorskie



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x