W rozporządzeniu jest napisane, że osoby z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim muszą mieć inne zaburzenia, ale osoby upośledzone w stopniu umiarkowanym często mają orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności.Z rozporządzenia wynika, że wystarczy orzeczenie(nie ważne w jakim stopniu). Ważne jest zaświadczenie od lekarza psychiatry, w którym wg mnie powinien być stwierdzony stopień upośledzenia i to wystarczy w przypadku tego typu osób.
Dobrze ~GK - to odnośnie orzeczenia i stopnia uposledzenia. A co do orzeczeń, czy jest u kogoś w ośrodku osoba, która nie posiada orzeczenia (ZUS czy PZOON)?
pamiętajcie też, że zgodnie z nowym rozporządzeniem potrzebne jest także zaświadczenie od lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach
śds dla niep. intel
u nas orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej jest niezbędne, do śds może być przyjęta osoba niepełnosprawna w stopniu lekkim ale tylko kiedy ma sprzężoną niepełnosprawność (padaczka, zab. słuchu, wzroku, ruchowe itp)
Zaświadczenie lekarskie ma wystawić lekarz pyschiatra lub neurolog oraz lekarz rodzinny o braku przeciwwskazań do uczestnictwa. Osoba upośledzona umysłowo nie musi leczyć się psychiatrycznie i jeśli nie ma epilepsji, nie leczy się u neurologa. To w takim razie kto ma wystawić zaświadczenie oprócz lekarza lekarza rodzinnego?