Komu przyznać karty?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Moderator: ewalu

Napisano: 28 sie 2014, 10:48

Pan X ma dwoje dzieci z Panią Y, z którą jest po rozwodzie, dzieci zamieszkują z ojcem. Obecnie jest w związku małżeńskim z Panią Z, z którą ma jedno wspólne dziecko a Pani Z ma jedno dziecko z poprzedniego związku. Podsumowując Para XZ ma na utrzymaniu czworo dzieci ( dwoje Pana X, jedno wspólne, jedno Pani Z ) - czyli KDR dla wszystkich.
A co z Panią Y, która płaci alimenty Panu X na utrzymanie dwójki ich wspólnych dzieci a obecnie jest w związku nieformalnym z Panem A, z którym ma jedno dziecko. Czyli Pani Y ma również na utrzymaniu troje dzieci. Czy karta wobec tego przysługuje także Pani Y, Panu A ( jest rodzicem) i ich wspólnemu dziecku, czy tylko Pani Z i dziecku?
Marjolka21


Napisano: 28 sie 2014, 11:50

Dzwoniłam do Helpdesku w podobnej sprawie.

Nie przysługuje, nie mają związku formalnego.

"Tak. Uprawnienia wynikające z programu przysługują rodzicowi, który ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Bez znaczenia jest, czy rodzic ten jest rozwodnikiem i czy dzieci z nim mieszkają. Jeżeli np. rozwodnik ma z pierwszą żoną dwoje dzieci, z drugą żoną (z którą też już jest po rozwodzie) jedno dziecko i dzieci te mieszkają ze swymi matkami, to uprawnienia wynikające z programu przysługują zarówno ojcu (bo jest on rodzicem trojga dzieci), jak i jego wszystkim dzieciom."

"Tak, o ile każda z osób tworzących związek nieformalny jest rodzicem co najmniej trojga dzieci. Zatem w sytuacji, gdy w związku nieformalnym partnerzy mają wspólnie troje dzieci, to każde z nich jest rodzicem trojga dzieci i każdemu z nich przysługiwać będą uprawnienia. Natomiast w przypadku, gdy któryś z partnerów nie jest rodzicem trojga dzieci, wówczas uprawnienia nie będą mu przysługiwały. Np. w związku nieformalnym kobieta ma dwoje dzieci, a mężczyzna ma troje dzieci, wśród tych dzieci jedno dziecko jest wspólne - w takiej sytuacji uprawnienia wynikające z programu przysługiwać będą wyłącznie mężczyźnie (gdyż on jest rodzicem trojga dzieci). Uprawnienia wynikające z programu przysługują temu partnerowi, który jest rodzicem trojga dzieci (mogą być to dzieci z różnych związków). Inaczej natomiast kształtuje się sytuacja małżonka rodzica. Małżonkowi rodzica, w przypadku, gdy rodzic ma co najmniej troje dzieci, przysługują uprawnienia, nawet jeżeli małżonek ten nie ma żadnego własnego dziecka."


Korzystajcie z tego:

https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/kar ... pytanie582
lula


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny