Zdaje sie że wykorzystani juz ludzie /emeryci/którzy trafiają do dpsów majacy chude portfele,całą gamę chorób i nie poznają czasem nawet najbliższych nie warci juz są inwestowania.Należy im się wydumana TEORIA urzedasów nie mających nic wspolnego z praktyką!Sa zmuszani do wyboru pielegniarki? należy im sie fachowa pomoc i tyle.Dyrektor będzie ganiał za nie swoimi pracownikami i weryfikowal ich pracę!super! albo inny pracownik ktory? na kogo padnie?!można juz teraz przewidzieć skutki wspólpracy pracownikow dps i pielegniarek.Poza tym dlaczego dyrektor ma zadbać o powstanie ,wyposażenie gabinetu zabiegowego ,dyżurki/jak zwał tak zwał/dyrektor ponosi koszty a firma przychodzi na gotowee?coś tu nie gra!wogóle bzdurne te pomysły.Cały ten film do lamusa!!!!!
Myślę, że nie do końca. Z zasady dyżurki w DPS już są. Dyrektor może również ( jeżeli nie posiada dyżurki) udostępnić miejsce na jej stworzenie. Wówczas koszty ponosiły by osoby świadczące usługę.
Kontrakty to wyzwanie, ale chyba przesadzamy z tym narzekaniem. Ciągle ktoś widzi jakieś minusy całej sprawy. Dlaczego nie pisze sie w ogóle o plusach Nie wierzę, że ich nie ma.
Czasami mam wrażenie, że Polak to tylko narzekać potrafi i od innych wymagać. Może nadszedł czas, żeby wziąć sprawy we własne ręce. Tak naprawdę nie dowiemy się dopóki nie spróbujemy. Do odważnych świat należy
Ogólnopolska Konfederacja Zwiazków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia z niepokojem obserwuje spotkania przedstawicieli NFZ z Samorządem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych w kwestii dotyczącej zasad kontraktowania świadczeń pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej od 2010 roku oraz ich rozliczania i finansowania.
Za skandal należy uznać postępowanie prezesa NFZ który we wrześniu 2007 roku wprowadził zarządzenie nr 69 dotyczące między innymi świadczeń pielęgniarki środowiskowej w formie zadaniowej POZ, następnie zmodyfikował je w 2008 roku zarządzeniem nr105, a obecnie planuje je wycofać pozbawiając mieszkańców domów pomocy społecznej należnej im opieki pielęgniarskiej. Prezes NFZ wprowadzając zarządzenia nr 69 i 105 przymusił pielęgniarki pracujące w DPS-ach do: - podniesienia kwalifikacji zawodowych ( kurs kwalifikacyjny trwający 6 miesięcy- za kwotę ok.2000zł)
- przejścia w inną formę zatrudnienia wiążącą się z poniesieniem dużych kosztów- założenie własnego NZOZ-u lub praktyki grupowej
- zorganizowania opieki pielęgniarskiej zgodnie z wymogami NFZ
a obecnie po krótkim okresie działalności proponuje się kolejne drastyczne zmiany budzące niepokój zarówno pielęgniarek które takie usługi świadczą jak i osób zarządzających domami pomocy społecznej.
Proponowane na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia w dniu 18 maja 2009r. zmiany –iż mieszkańcy DPS-ów zostaną przekazani pod opiekę długoterminową spowodują iż większość mieszkańców, którzy obecnie mają świadczone usługi pielęgniarskie w formie zadaniowej nie będzie mogła skorzystać z opieki długoterminowej gdyż, nie mieści się w kryteriach zabiegowych lub skali Barthel.
Ogólnopolska Konfederacja domaga się informacji na temat planowanego opracowania zasad połączenia świadczeń pielęgniarskiej opieki domowej w POZ z opieką długoterminową, a w szczególności jakie kryteria musi spełniać pacjent aby skorzystać z nowej formy opieki pielęgniarskiej.
Nasze obawy budzi fakt iż przeważająca grupa mieszkańców DPS w tym specjalistycznych np. osoby po udarach , z demencją starczą, chore psychicznie, w stanach wegetatywnych potrzebujące stałych świadczeń pielęgniarskich i nie mające wymaganego w opiece długoterminowej świadczenia zabiegowego zostaną pozbawione konstytucyjnego prawa do fachowej opieki pielęgniarskiej.
Jednocześnie pragniemy poinformować iż ze względu na duże zainteresowanie społeczne znajdujące zrozumienie i szerokie poparcie w ogólnopolskich mediach dotyczące właściwego poziomu usług dla mieszkańców DPS-ów Konfederacja będzie na bieżąco i wnikliwie obserwować i oceniać czy proponowane przez Prezesa NFZ od 2010 roku zmiany nie spowodują pogorszenia świadczeń zdrowotnych w DPS-ach.
Przewodniczący
Ogólnopolskiej Konfederacji
Związków Zawodowych
Pracowników Ochrony Zdrowia
Łyszczarz Zenon
Do wiadomości:
-Minister Zdrowia
-Minister Pracy i Polityki Społecznej
-Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych
-Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych
w sprawie umów na świadczenia pielęgniarki POZ
– zadaniowa forma finansowania
Działając na podstawie art. 132 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.Nr 164, poz. 1027 ze zm.), z którego wynika, że wysokość łącznych zobowiązań Funduszu wynikających z zawartych ze świadczeniodawcami umów nie może przekroczyć wysokości wydatków przewidzianych na ten cel w planie finansowym Funduszu, jak również art. 118 ust.1 ustawy, według którego plan finansowy Funduszu musi być zrównoważony w zakresie przychodów i kosztów, WOW NFZ wstrzymuje zawieranie umów obejmujących świadczenia pielęgniarki POZ - zadaniowa forma finansowania, do czasu zmiany planu finansowego Oddziału i dokonania ponownej analizy kosztów świadczeń we wszystkich rodzajach świadczeń. Oddział wstrzymał również rozpatrywanie wniosków o zwiększenie liczby punktów w umowach już zawartych.
Umowy w przedmiotowym zakresie świadczeń, zawarte w I półroczu 2009r. będą kontynuowane do końca 2009r. Bez zmian pozostają również umowy o udzielanie świadczeń pielęgniarki POZ rozliczane w formie kapitacyjnej. Aneksowanie umów na II półrocze br. nastąpi na podstawie zarządzenia Prezesa NFZ w okresie czerwiec/lipiec 2009 r.
Zbigniewa Nowodworska
Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia