Witam ! co robicie, kiedy sąd ustanowił rodzinę zastępczą. Postanowienie wysłał do PCPR-u, a rodzina zastępcza się nie zgłasza o pomoc zarówno finansową , nie chce również pomocy koordynatora? lub rodzina zastępcza zgłasza się jedynie o pomoc finansową, a odmawia objęcia jej pomocą koordynatora? czy bierzecie od takiej rodziny oświadczenie,że nie chce pomocy koordynatora? Co będzie w przypadku, kiedy coś się stanie dziecku w tej rodzinie? Na kogo spadnie odpowiedzialność za los dziecka?Pozdrawiam ! Piszcie !
nawet jak nie chce koordynatora bo na przykład sama sobie radzi bardzo dobrze z problemami, to organizator musi robić ocenę dziecka i ocenę rodziny, tak?
no właśnie, ale jak rodzina zastępcza odmawia przyznania jej pomocy, to co wtedy z oceną dziecka i rodzin? Rodzina zastępcza przecież \"musi\" złożyć wniosek o przyznanie jej pomocy koordynatora rpz. oczywiście \"musi\" to pojęcie względne, ponieważ tak naprawdę nie możemy zmusić rodziny żeby taki wniosek złożyła. Koordyntor rpz jest zobowiązany pisać co pół roku do sądu opinię o dziecku dotyczącą m.in. możliwości jego powrotu do rodziców biologicznych. Ale jeżeli rodzina nie chce koordynatora, to na jakiej zasadzie napisze on taką opinie? Ustawa nie precyzuje i nie nakazuje rodzinie zastępczej złożenia takiego wniosku zarówno o koordynatora jak i o pomoc finansową.
co robicie w takich przypadkach?
Nie wiem, skąd uważasz, ze tylko koordynator, ale:
Zgodnie z art. 47 ust. 5 ustawy o pieczy:
\"Organizator rodzinnej pieczy zastępczej współpracuje z sądem oraz informuje, co najmniej raz na 6 miesięcy, właściwy
sąd o całokształcie sytuacji osobistej dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka
oraz sytuacji rodziny dziecka.\"
Podobnie zgodnie z art. 131 ust. 2 ustawy o pieczy:
\"Po dokonaniu oceny sytuacji dziecka organizator rodzinnej pieczy zastępczej formułuje na piśmie opinię dotyczącą
zasadności dalszego pobytu dziecka w pieczy zastępczej, a następnie przekazuje ją do właściwego sądu.\".
I najważniejsze... art. 77 ust. 1a:
\"W stosunku do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, nieobjętych opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, zadania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej wykonuje organizator rodzinnej pieczy zastępczej.\".
Nie ma koordynatora obowiązki pełni organizator i organizator wysyła opinie. Nie widzę problemu.
Rodzina może ale nie musi otrzymywać pomoc finansową (ja zbieram rezygnacje w tym względzie, na wypadek, gdyby chcieli jednak tę pomoc, to nie otrzymają jej wstecz) jednak nie zwalnia ich to z obowiązku współpracy z organizatorem. Sami też przecież muszą pisać sprawozdania do Sądu.
No i zapomniałabym, ale w art. 233 ust. 1 ustawy o pieczy mamy jeszcze to, co potwierdza, że nie PRZYMUSU objęcia nowych rodzin koordynatorem:
\"Do dnia 31 grudnia 2014 r. rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka nieposiadające co najmniej 2-letniego doświadczenia jako rodzina zastępcza lub rodzinny dom dziecka, obejmuje się, na ich wniosek, opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.\"
Zaś od 1 stycznie 2015r. wejdzie w życie inne brzmienie art. 77 ust 1. mianowicie również wskazujący na to, że objęcie pomocą koordynatora może nastąpić na wniosek rodziny i będzie brzmiał tak:
\"Rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka obejmuje się, na ich wniosek, opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.\".
Witam. mam pytanie co robicie z rodzinami , w których małoletnie dzieci nie realizują obowiązku szkolnego ? zastanawiam się również w jaki sposób przeprowadzić modyfikacje planu pomocy dziecku ??
Ewa zawiadamiamy sąd bo to demoralizacja i jest obowiązek nauki do 18 lat i niech sąd decyduje, najczęściej pacjent ma rozmowę z sędzią czy też postanowienie o umieszczeniu w MOW czy MOS