krewna odmawia pogrzebu - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 07 cze 2016, 9:43

Witam, mieszkaniec innej gminy umiera w naszej gminie. Osoba spokrewniona, która może otrzymać zasiłek pogrzebowy, odmawia wykonania pochówku. Ponieważ zmarły nie miał ubezpieczenia pozostaje sfinansowanie przez naszą gminę.
Czy można lub należy jakoś zobowiązać krewną do sprawienia pochówku?
Xman

Napisano: 07 cze 2016, 10:04

Skoro krewna może pochować ze swojego ubezpieczenia to powinna to zrobić bo to jej pierwszeństwo a nie gminy.
My mieliśmy taka sytuacje zawiadomiliśmy policje i prokuraturę
Można pomóc krewnej w zorganizowaniu pogrzebu a nie ponosić za niego koszty skoro ZUS może.
Iza1

Napisano: 07 cze 2016, 12:38

ostatnio też mieliśmy taką sytuację i my sprawiliśmy pogrzeb ponieśliśmy wydatki a o refundacje zwróciliśmy się do KRUS bo Pan pobierał rentę. Oczywiście refundacja nie będzie w pełnej wysokości zasiłku pogrzebowego tylko na podstawie przedstawionych rachunków
madzia1234

Napisano: 07 cze 2016, 12:51

ale tu nie chodzi o sprawienie pogrzebu jak ktoś ma emeryturę to problemu nie widzę,ale osoba jest bez dochodu i krewna jest ubezpieczona która nie chce pokryć kosztu ze swojego ubezpieczenia.
Iza1

Napisano: 07 cze 2016, 22:26

Jeżeli stopień pokrewieństwa pozwala krewnej na uzyskanie zasiłku pogrzebowego, to równie dobrze ops sprawuje pochówek i "ściąga" koszty z jej ubezpieczenia zus. Tak np. jest z w przypadku - rodzic-dziecko.
Zmuszać rodzinę do pochówku.... nie fajnie.
kolo32

Napisano: 08 cze 2016, 12:09

Nie rozumiem Kolo32. Albo koszt pochówku ponosi Gmina albo ZUS jeśli zmarły miał świadczenie. Jak ściągą zwrot z zasiłku krewnego ?
male

Napisano: 08 cze 2016, 12:16

Ja go też nie rozumiem przecież krewny musi w ZUS podpisać stosowne dokumenty.
Pomoc społeczna nic nie moze sobie ściągać
Iza1

Napisano: 08 cze 2016, 18:15

My ściągaliśmy poniesione koszty z zasiłku pracującego syna osoby bezdomnej. Zusowski druk, oryginały rachunków i wskazanie danych syna. Zwrot bez problemu. Zadzwońcie do zusu to sie upewnicie, że tak można. A gmina nawet musi.
Tylko nie napiszę jaki stopień pokrewieństwa wystarczy, bo nie pamiętam. Ale rodzic - dziecko - wystarcza
kolo32

Napisano: 09 cze 2016, 13:45

Ok, zmusić krewnych nie można, ale czy ktoś jeszcze ma doświadczenia ze ściąganiem od ZUSu kosztów "na ubezpieczenie krewnego" ?
Xman

Napisano: 19 lip 2017, 9:10

Dzień dobry
Zmarła mieszkanka DPS-u. Jej jedyną krewną jest siostrzenica, która opłaciła sprawienie pogrzebu. Kilka tygodni później zwróciła się do ośrodka o refundację tych kosztów, przedstawiając część faktur. Z ZUS nie dostała zasiłku pogrzebowego, ponieważ zmarła nie była obywatelką Polski. ZUS w swym piśmie poinformował o mozliwości ubiegania się o zasiłek pogrzebowy w kraju pochodzenia zmarłej, na co Pani odpowiedziała mi, że nie opłaca jej się wysyłać wniosku, bo pewnie nieiwele dostanie. Co w takim przypadku? Czy wchodzi w grę jakaś refundacja z naszej strony, skoro pogrzeb odbył się prawie m-c temu? Jeśli tak to na jakiej podstawie. Napisałam Pani, że w pierwszej kolejności powinna "wykorzystać własne mozliwości", tj. postarać się o zasiłek z kraju pochodzenia krewnej. Co dalej?
Pani Jagódkowa
Jagódka
Praktykant
Posty: 17
Od: 19 paź 2010, 16:12
Zajmuję się:
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Polska


  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x