kto zakłada NK - wątpliwości kilo ;) - Przemoc w rodzinie, Asystent Rodziny

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Napisano: 05 gru 2011, 22:24

Witam

Prosze o pomoc współtowarzyszy niedoli zajmujących się procedurą NK (szczególnie dot. miast).

W rozporządzeniu RM mowa jest o tym, że wszęcie procedury następuje przez wypełnienie formularza NK, którą to mogą wypełnić osoby wskazane w Ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

cytowana powyżej ustawa natomiast zawęża do przedstawicieli jednostek organ. pomocy społecznej.

kogo zatem można uznać za takiego przedstawiciela??
Czy poza pracawnikiem socjalnym (OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ;)) przedstawicielem tym jest także np.psycholog zatrudniony w OPS / terapeuta zatrudniony w OPS itd.
Poza tym czy pracownicy socjalni zatrudnienie w SOW / OIK itp. także są zaliczani do tej \"uprzywilejowanej\" grupy??

Jak rozumiecie ten kontekst i czy potraficie swoje intepretacje oprzec na dokumentach prawnych?? ;)

z gory dziękuję za odpowiedź
~Anna


Napisano: 06 gru 2011, 13:29

Dokładnie to jest opisane, więc nie rozumiem w czym jest problem

- w Rozporządzeniu:
\"§ 2. 1. Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularza \"Niebieska Karta - A\" przez przedstawiciela jednego z podmiotów wymienionych w art. 9d ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zwanej dalej \"ustawą\", w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie\"

Wytłumaczenie w ustawie, art. 9d ust. 2
\"Procedura \"Niebieskie Karty\" obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.\"
~podinsp

Napisano: 06 gru 2011, 13:32

A przedstawicielem pomocy społecznej jest osoba zatrudniona w jednostkach pomocy społecznej zgodnie z definicją z ustawy o pomocy społecznej
~podinsp

Napisano: 06 gru 2011, 13:41

kto w ramach jednostek organ pomocy spoelcznej ( a konkretniej jakie stanowiska pracy) mogą wypełniać NK.
Czy jest to wyłącznie pracownik socjalny, czy może to być psycholog / prawnik etc zatrudnieni przez OPS?
gdzie jest granica? - bo domniemam, że konserwator nie ma obowiązku wypełniania Nk :)

W naszej praktyce są środowiska, ktore nie korzystają z pomocy społecznej w formie finansowej, a korzystają np. ze wsparcoa psychologa. Czy jeśli w trakcie romowy rodzina zadeklaruje przemoc to psycholog ma uprawnienia do rozpoczęcia procedury NK poprzez wypełnienie formularza częsć a i dalej zgodnie z rozporzadzeniem?

wcześniejsze niebieskie karty były załącznikami do wywiadu środowiskowego. nie ulegało zatem wątpliwości, że przeprowdzał je wyłącznie pracopwnik socjalny z uprawnieniami do przeprowadzania wywiadów śordowiskowych. obecnie w formularze Nk nie stanowią już załączników do wywiadu środowiskowego, czy wobec tego mogą zakładać je także inne stanowiska pracy (j. w.).

poza tym w mojej praktyce sa także jednoski organ. pom. społ. w ktorych nie ma zatrudnionych pracowników socjalnych. Etaty są obsadzone np. psychologami / pedagogami / prawnikami, czy wobec tego i te jednostki (mowa tu o osrodkach wsparcia) także są zobligowane do wypełnianie formularza NK

Intuicyjnie uogólniłabym te zachownaia, jednak wolałabym skonforntować swoje podejście. zapraszam zatem do dyskusji:)
ania
~Anna

Napisano: 14 gru 2011, 23:42

....dalej w rozporządzeniu jest mowa o tym kto w ramach instytucji pomocy społecznej pracuje w Procedurze.
Nie ma to znaczenia, że rodzina czy klient nie korzysta z pomocy finansowej ops. pracownicy socjalni nie \"służą\" tylko do \"robienia\" wywiadów na zasiłki.
cyt:
§ 11. W ramach procedury pracownik socjalny jednostki organizacyjnej pomocy społecznej:

1) diagnozuje sytuację i potrzeby osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie;

2) udziela kompleksowych informacji o:

a) możliwościach uzyskania pomocy, w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej, oraz wsparcia, w tym o instytucjach i podmiotach świadczących specjalistyczną pomoc na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie,

b) formach pomocy dzieciom doznającym przemocy w rodzinie oraz o instytucjach i podmiotach świadczących tę pomoc,

c) możliwościach podjęcia dalszych działań mających na celu poprawę sytuacji osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie;

3) organizuje niezwłocznie dostęp do pomocy medycznej, jeżeli wymaga tego stan zdrowia osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie;

4) zapewnia osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, w zależności od potrzeb, schronienie w całodobowej placówce świadczącej pomoc, w tym w szczególności w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie;

5) może prowadzić rozmowy z osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, na temat konsekwencji stosowania przemocy w rodzinie oraz informuje te osoby o możliwościach podjęcia leczenia lub terapii i udziale w programach oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

pozdrawiam
~AgnieszkaK

Napisano: 10 kwie 2012, 13:44

Ja jestem terapeutą zatrudnionym w OPS-ie, pracuję w punkcie konsultacyjnym i jednocześnie jestem przewodniczącym ZI. Czy powinienem wypełniać część A NK (a jeśli tak, to jako kto?) , a następnie przekazywać ją samemu sobie?
~Kostia

Napisano: 10 kwie 2012, 14:02

wg mnie to masz obowiązek wypelnić NK \"A\" jako terapeuta jeżeli w danym czasie pełnisz tę funkcję
~f

Napisano: 11 kwie 2012, 11:00

W niebieskiej karcie C pkt VIII. Weryfikacja indywidualnego planu pomocy … opisujecie działania jakie poszczególne jednostki wykonały bądź muszą jeszcze wykonać. Czy robicie to przy obecności osoby pokrzywdzonej czy też na podstawie notatek służbowych, rozmów itd.



Jeszcze jedno w przypadku gdy w trakcie prowadzenia czynności otrzymam ponownie NK \"A\" przeprowadzoną przez policję, to czy wpisujecie tą informację w pkt. X. Opis kolejnego zdarzenia czy też wypełniacie na nowo niebieską Kartę C
~raf

Napisano: 12 kwie 2012, 9:10

Wypełnić NK zgodnie z ustawą może każdy pracownik jednostki organizacyjnej pomocy społecznej - pracownik socjalny z racji wykonywanego zawodu, a każdy inny jeśli ma wiedzę w temacie i odpowiednie uprawnienia nadane przez Kierownika OPS - wiadomo że nie jest to każdy kto zechce. Oczywiście później z rodziną pracuje już pracownik socjalny, który realizuje dalszą procedurę.
~Ada



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x