a powiat mógłby zabezpieczyć mieszkanie chronione, tak? chyba jest w ustawie o pieczy taka forma pomocy dla usamodzielnianych jak pomoc w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszakniowych!
W ustawie o pomocy społęcznej jest własnie że robi to i gmina i powiat. więc teraz nie wiem kto przedewszystkim powinien zapewnić mieszkanie chronione. /mieliście może takie rpzypadki?
Jeszcze jedno pytanie:
kto ponosi odpłatność za mieszkania chronione - czy ten wychowanek po otrzymaniu swoich pieniędzy na usamidzielnienie czy w całości gmina?
To zależy od regulaminu mieszkania chronionego. U nas jest tak, że jest to uzależnione od dochodów wychowanka w stosunku do kryterium dochodowego, jak ma małe dochody to jest zwalniany jak mu przekracza to jest to procentowo. W każdym bądź razie \"czynsz\" co płacą wychowankowie za mieszkanie, nie pokrywa kosztów, resztę dopłaca powiat.
Myślę że takiego zapisu nie ma, ale problem może być gdzie indziej, gdyż zarówno gminy jak i powiaty mają mieszkania chronione. Jeśli to są gminy na prawach powiatu to wiadomo, że nie ma PCPR (chyba wszędzie poza warszawką) i zadania powiatu wykonuje gmina (MOPS). Inaczej jest jak jest powiat i gmina. Powiat ma mieszkania chronione dla usamodzielnianych wychowanków a gmina np. dla osób niepełnosprawnych i wiadomo, że gmina nie będzie chciała umieścić w takim mieszkaniu usamodzielnianego wychowanka (choć mieszkanie stoi puste) bo to nie jej zadanie i nie jej problem - to problem powiatu. Ale nie ma problemu jak się gmina dogada z powiatem i jak powiat da kasę, to wychowanek może tam mieszkać. To tylko kwestia kilku uchwał rad powiatu i gminy a później stosownych umów czy porozumień. Moim zdaniem jest to opłacalny biznes dla obu stron, gdyż najczęściej powiaty (ziemskie) nie dysponują lokalami mieszkalnymi i jak chcą zrobić mieszkanie chronione dla usamodzielnianych to muszą wynajmować lokal na wolnym rynku a jeśli gmina ma taki lokal gotowy a do tego stoi pusty, to i tak generuje koszty, więc dlaczego go nie wynająć np. powiatowi.....