LIKWIDACJA ZWOLNIEŃ VAT W POMOCY SPOŁECZNEJ

Wybrane tematy:
Ukraina-nowa klasyfikacja budżetowa Czyste powietrze Wynagrodzenie AOON Św. Wychow. - pracownik , czy zmieniacie stanowisko ile przechowujecie schronienie z usługami opiekuńczymi
ODPOWIEDZ
TWoj
Podinspektor
Posty: 1461
Rejestracja: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:
Kontakt:

LIKWIDACJA ZWOLNIEŃ VAT W POMOCY SPOŁECZNEJ

Post autor: TWoj »

https://www.szkolenia-bdo.pl/s/0/budzet ... 20&Itemid=


Cel szkolenia

Nowa interpretacja ogólna nr PT1.8101.3.2019 Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 roku w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego w związku z realizacją zadań publicznych m.in. w zakresie pomocy społecznej, nałożonych na nie odrębnymi przepisami, zmienia o 180 stopni dotychczasowe stanowiska KAS wyrażone w interpretacjach indywidualnych w kwestii opodatkowania VAT jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, iż jednostki budżetowe pomocy społecznej zobligowane zostały do zmiany zasad swoich rozliczeń VAT, zamiany zasad dokumentowania i poboru większości należności budżetowych (bez podatku VAT i nie na NIP gminy lecz na NIP jednostki) oraz zamiany wieloletnich zwyczajów księgowych.

Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się finansami, budżetem, księgowością oraz systemami informatycznymi księgowości i sprawozdawczości budżetowej, w zakresie prawidłowego stosowania podstawowych praw i reguł obowiązujących w rachunkowości jednostek budżetowych pomocy społecznej, a także praktycznego rozumienia nadrzędnych zasad rachunkowości budżetowej, z uwzględnieniem nowych obowiązków w zakresie dokumentowania operacji gospodarczych poza systemem centralizacji rozliczeń w VAT, w zakresie zdarzeń niepodlegających pod VAT w świetle nowej interpretacji ogólnej, a w zakresie zdarzeń nadal podlegających pod VAT, zasad sporządzania i przesyłania począwszy od 1 października 2020 roku elektronicznych deklaracji i ewidencji VAT.

Na szkoleniu omówione zostanie sposób ujęcia w ewidencji księgowej kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków budżetowych podlegających i niepodlegających pod VAT, memoriałowo ujmowanych przychodów i kosztów, należności i zobowiązań, rozliczeń międzyokresowych przychodów i kosztów oraz ich prezentacja w sprawozdawczości finansowej i budżetowej.

Omówione zostaną również podstawowe modele ewidencyjne – schematy księgowań obowiązujące w roku 2020 w zakresie funduszu alimentacyjnego, programu 500plus, świadczeń rodzinnych, świadczeń nienależnie pobranych oraz ewidencja księgowa umorzenia składek ZUS w ramach zadań własnych i zadań zleconych realizowanych przez OPS wraz z ich rozliczeniem z budżetem.

W zakresie podlegania pod VAT począwszy od 1 października 2020 roku jednostki budżetowe pomocy społecznej objęte centralizacją w VAT, w celu wypełnienia obowiązków związanych z rozliczeniem podatku VAT nie będą musiały składać dwóch cząstkowych dokumentów: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT, tak jak dotychczas, ale wyślą jeden plik, zawierający dane odpowiednio z deklaracji oraz ewidencji VAT. Inaczej jednak te dane będą przesyłane przez jednostki budżetowe objęte centralizacją rozliczeń w VAT a inaczej przez jednostki uznane za samodzielnych podatników VAT. Dane te będą podlegały analizie i weryfikacji. Proces analizy i weryfikacji będzie dokonywany w sposób zautomatyzowany, z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania i specjalnych algorytmów. Nowe przepisy podatkowe wprowadzają drakońskie kary dla księgowych, w tym możliwą karę w wysokości 500zł za każdy błąd w przesłanej ewidencji VAT, które uniemożliwią przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji dokonywanej przez „robota” (algorytm). Jest to kolejny etap cyfryzacji systemu podatkowego w Polsce i nowy kłopot dla księgowych OPS, PCPR, ROPS, DPS.
ODPOWIEDZ