Moduł II - prośba o interpretację wyroku sądu

ODPOWIEDZ
lena8
Referent
Posty: 214
Rejestracja: 13 mar 2017, 13:25
Zajmuję się: PFRON
Kontakt:

Moduł II - prośba o interpretację wyroku sądu

Post autor: lena8 »

Mam wielką prośbę o interpretacje wyroku sądu. Jeżeli sąd zmienia zaskarżone orzeczenie to znaczy że tego pierwszego orzeczenia tak jakby nie było, tak?? Studentka miała lekki stopień na stałe, odwołała się i sąd zmienił orzeczenie w ten sposób że przyznał umiarkowany stopień czasowo. Wg mnie wyrok sądu zastąpił orzeczenie o lekkim stopniu (tak jakby go nie było) i orzekł o umiarkowanym stopniu. Czyli po upływie czasu na który wydał wyrok o umiarkowanym stopniu student powinien wystąpić o nowe orzeczenie gdyż nie ma ani tego o umiarkowanym stopniu ani o lekkim. Mamy spory kłopot ponieważ student uważa że jak skończył się wyrok o umiarkowanym stopniu to może 'wrócić' do tego orzeczenia o lekkim stopniu. Wg nas jest to błędne rozumowanie. A jak Wy myślicie? Sprawa jest dość trudna i chodzi o wypłatę pieniędzy. A radcy prawnego niestety nie mamy.
Pcprnowa
Referent
Posty: 229
Rejestracja: 01 cze 2017, 10:28
Zajmuję się: PFRON
Kontakt:

Re: Moduł II - prośba o interpretację wyroku sądu

Post autor: Pcprnowa »

w tym konkretnym przypadku nie pomogę (radca prawny na wolnym) ale znalazłam tak na szybko informacje w necie o różnicy miedzy pojęciem zmiana a uchylenie. Może ci sie to przydać

PYTANIE: Jaka jest różnica w znaczeniu terminów: "zmiana wyroku" i "uchylenie wyroku"?
Jaka jest różnica w znaczeniu terminów: "zmiana wyroku" i "uchylenie wyroku"? Złożyłam apelację po czym przyszło pismo z Rejonowego Sądu Pracy z zaleceniem upełnienia apelacji o deklarację czy chcę zmiany czy uchylenia wyroku.
prawa dotyczy zwolnienia mnie z pracy za wypowiedzeniem. Zakład pracy przedstawił mi szereg zarzutów. Sąd uznał bezzasadność większości. Co do dwóch dał wiarę słowom pracodawcy (na temat mojej winy brak dowodów w dokumentacji) i uznał, że zarzuty mogą być podstawą do zwolnienia. Zasądził ode mnie na korzyść zakładu pracy 60 zł - koszty procesowe. Uważam, że jest to niesprawiedliwe. Wnioskowałam o przyznanie mi odszkodowania.



Odpowiedź prawnika:
Porady prawne
Redakcja serwisu
radca prawny
Uchylenie wyroku może nastąpić w skutek postępowania apelacyjnego w którym Sąd II instancji uzna iż wyrok Sądu I instancji ze względu na swoją niezasadność lub wadliwość nie może się ostać. Wyrok uchylony w praktyce przestaje istnieć i nie ma mocy wiążącej. W takim wypadku Sąd II instancji może rozpoznać sprawę i sam wydać „nowy wyrok” w miejsce uchylonego albo przekazać sprawę Sadowi I instancji do ponownego rozpoznania. Natomiast zmiana wyroku jest „mniej radykalna” ingerencją sądu II instancji w treść orzeczenia i polega jak sama nazwa wskazuje na zmianie części wyroku np. poprzez zmianę jednego z jego punktów przy pozostawieniu pozostałych bez naruszenia. W takim przypadku wiążący jest wyrok sądu II instancji w zmienionej treści.


Pozdrawiam :)
lena8
Referent
Posty: 214
Rejestracja: 13 mar 2017, 13:25
Zajmuję się: PFRON
Kontakt:

Re: Moduł II - prośba o interpretację wyroku sądu

Post autor: lena8 »

Dziękuję ;)
olo
Stażysta
Posty: 93
Rejestracja: 03 mar 2016, 15:52
Zajmuję się:
Kontakt:

Re: Moduł II - prośba o interpretację wyroku sądu

Post autor: olo »

Zadzwoń do organu wydającego orzeczenie i spytaj się ich, czy po wygaśnięciu orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ta osoba będzie widniała u nich w systemie jako niepełnosprawna w stopniu lekkim.
ODPOWIEDZ