...serwis PAP podaje:
Ustawa na finiszu. Podstawy prawne dla tworzenia centrów usług wspólnych
Magdalena Młochowska
- Zbliżamy się do końca prac nad ustawą samorządową, jesteśmy właściwie w końcówce - mówi wiceminister administracji Magdalena Młochowska. Tzw. ustawa samorządowa MAC trafi w lutym
na Komitet Stały Rady Ministrów.
Po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zapytaliśmy wiceminister o etap prac nad ustawą dotyczącą samorządów, przygotowaną przez MAC. Jak nam powiedziała, ustawa jest nadal poddawana pracom w resorcie, ale być może już na początku lutego trafi na Komitet Stały Rady Ministrów.
Podczas konsultacji społecznych i konsultacji projektu ze stroną samorządową pojawiło się wiele uwag technicznych dotyczących konkretnych zapisów ustawy.
- W tej chwili trwają prace nad ostatecznym tekstem ustawy, który będzie uwzględniał te wszystkie uwagi przyjęte w trakcie konsultacji. Mam nadzieję, że na początku lutego skierujemy tę ustawę na Komitet Stały Rady Ministrów - podkreśliła.
Według wiceminister trudno byłoby krótko powiedzieć o postulatach, które ministerstwo uwzględniło po konsultacjach.
- Ta ustawa zawiera bardzo wiele szczegółowych przepisów szczególnie w zakresie podatków i opłat lokalnych i trzeba było bardzo dokładnie wszystkie przepisy przejrzeć, tak żeby były z jednej precyzyjne i nie pozostawiały wątpliwości interpretacyjnych, a z drugiej strony żeby pod względem finansowym realizowały te zamierzenia, które mieliśmy na celu realizować - zaznaczyła.
Tzw. ustawa samorządowa MAC ma m.in. stworzyć podstawy prawne do tworzenia i funkcjonowania placówek obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej samorządowych jednostek organizacyjnych – tzw. centrów usług wspólnych. Przewidziano też duży pakiet zmian w obrębie opłat i podatków lokalnych.
Według resortu administracji ustawa może przynieść samorządom 1 mld zł oszczędności rocznie.
Przyjęte przez rząd założenia do ustawy o poprawie jakości świadczenia usług przez JST, zostały ujęte w projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. W listopadzie 2013 roku projekt skierowano do konsultacji.
Podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu nieobecny był minister administracji Rafał Trzaskowski, który jest współprzewodniczącym ze strony rządowej. Jak podkreśliła Magdalena Młochowska, „również minister Boni nie zawsze miał okazję być na posiedzeniach komisji, a jeżeli będzie taka możliwość minister Trzaskowski będzie obecny na posiedzeniach”.
Jak dodała, w przypadku nieobecności ministra, rolę współprzewodniczącej w jego zastępstwie pełni wiceminister. Magdalena Młochowska jest wiceministrem, któremu zgodnie z podziałem obowiązków w MAC podlega współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego.