czy nienależnie pobrane świadczenie rodzinne z bieżącego roku potracone ze świadczeń wychowawczych księgujemy na dochody i odprowadzamy też odprowadzamy do urzędu marszałkowskiego?
ale w ustawie jest napisane,że można potrącać nienależnie pobrane świadczenie rodzinne ze świadczeń wychowawczych (mimo, że jest to inny rozdział) i u nas tak robią
Jak księgujecie potrącenia z bieżących wypłat żeby mieć i wydatek (potwierdzenie że świadczenie wychowawcze zostało wypłacone) i dochód (potwierdzenie, że zwrócono wam nienależnie pobrane świadczenie rodzinne) skoro nie macie żadnej operacji na wyciągu bankowym, czyli żadnych ruchów na 130?
a nienależnie pobrane św. wychowawcze z tego roku dajecie na zmniejszenie wydatków czy na dochody, bo jak zacznie się dawać jako dochód, to moim zdaniem trzeba wszystko tak robić, i rodzinne i f. alim. i każdy inny zasiłek z bieżącego roku.
...jak miałem w Poznaniu szkolenia z 500plus to była fajna dyskusja nt. nienależnych.
Zgodziliśmy się wówczas, że nie ma tego zagadnienia w zasadzie nigdzie uregulowanego. Moim zdaniem w takiej sytuacji wojewodowie powinni zawierać umowy udzielając dotacji i tam regulować postępowanie. No ale umów takich nie ma.
OPs-y nie mogą stosować paragrafu 19 RMF z 7 grudnia 2010 ws. gospodarki jednostek budżetowych bo przepis ten normuje postępowanie w państwowych jednostkach budżetowych.
I właśnie dlatego, że normuje on postępowanie w państwowych jednostkach świadczenia nienależne powinno się ujmować, tak jak zaproponowałem na schemacie księgowań 500plus, tu:
a są tu księgowania w OPS na zwroty wydatków i potem na organie oraz ksiegowania na dochody na OPS i na organie zależnie od kiedy kiedy odzyska się kasę ze świadczenia nienależnego.
A dlaczego tak....gdyż ustawa o finansach mówi mniej więcej o tym w art 168 ustęp 4, że przekazanie dotacji na rachunek beneficjenta nie oznacza wykorzystania dotacji. A art 168 ustęp 6 mówi, że dotacje w części niewykorzystanej trzeba zwrócić.
I tu jest pies pogrzebany , bo przecież jeśli wypłacono świadczenie to wykorzystano dotację...ale równocześnie nie oznacza to jej wykorzystania bo może ktoś wziął dotację nienależnie.
Krótko mówiąc PAT....a zatem uznałem, że OPS-y księgują świadczenia nienależne i zależnie z którego roku oddają je skarbnikowi a ten oddaje wojewodzie, który albo je u siebie księguje na subkoncie wydatków na wznowienie wydatków albo na subkoncie dochodów....zgodnie z RMF z 20 grudnia 2010 ws rodzaju i trybów operacji na rachunkach...
A zatem sposób księgowania nienależnych gwarantuje wojewodzie właściwe rozliczenie dotacji...bo to on ma zwroty na subkoncie wydatków Patrz para 9 RMF z 20 grudnia a nie OPS.
To są księgowania dające spokój przy kontroli wojewody.
Pozdrawiam poznańskie OPSy....
A potrącenia nienależnie pobranych to się księguje bardzo łatwo....ale wprzódy trzeba pomyśleć o samym księgowaniu rodzinnych.
No bo jeśli księgujecie rodzinne pod listą wypłat to jak niby chcecie księgować potrącenia z wychowawczymi.
A tym bardziej, że od 1 kwietnia decyzja przyznająca rodzinne ma klauzulę natychmiastowej wykonalności...czyli spełnia definicję aby je ująć 640/240.
A jak już pomyślimy o właściwej księgowości rodzinnych to potrącenia księgujemy tak omawialiśmy to na szkoleniach....proste
W czwartek w Gdańsku na szkoleniu z 500plus będziemy omawiać i każdy dostanie schemat księgowań.