nienależne kto zwraca - przedstawiciel ustawowy czy os. upra - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 14 ]

Napisano: 02 lut 2017, 15:38

Witam, niepełnoletniej osoba uprawnionej w latach 2011, 2012 i 2013 (był wypłacany fundusz), ojciec - bez wiedzy matki, przekazywał kwoty tytułem alimentów (matka nie wiedziała o tym fakcie, a były to dość znaczne kwoty).
Obecnie osoba uprawniona, jest pełnoletnia.
Wraz z ojcem, pełnoletnia już dzisiaj osoba uprawniona, stawili się , składając oświadczenia na potwierdzenia przekazywania alimentów.
1. czy wszczynać postępowanie w spr. ustalenia i zwrotu np. świadczeń, a potem je umorzyć, gdyż osobą, której na podstawie orzeczenia sądu należało przekazywać alimenty była matka, a nie niepełnoletnie dziecko?
wika2


Napisano: 02 lut 2017, 16:05

1. wysłać zapytanie do komornika czy zaliczył te wpłaty na alimenty;
2. jak nie zaliczył to pić kawę;
3. jak zaliczył to robisz wszczęcie postępowanie i robisz NP osobie uprawnionej (czyli tej niepełnoletniej osobie uprawnionej w latach 2011...).
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20661
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 03 lut 2017, 9:45

Dziękuję. Komornik zaliczył te wpłaty na poczet alimentów, egzekucja została umorzona przez tę pełnoletnią już osobę uprawnioną.Do spłaty pozostał fundusz.
Sprawa jest delikatnie mówiąc dziwna,bo dlaczego dłużnik skoro w tamtych latach przekazywał niepełnoletniej córce alimenty - nie złożył nam wtedy tych oświadczeń?
Mazurkiewicz mówił, ze zwraca osoba, której wypłaciliśmy fundusz, więc mam dylemat.
Po pierwsze i tak muszę wszcząć postepowanie, bo mam ślad w teczce w postaci oświadczeń złożonych przez dłużnika, a podpisanych przez niepełnoletnią wtedy córkę, z których wynika, że otrzymywała alimenty.
Ale teraz - kto ma być adresatem zawiadomień - przedstawiciel ustawowy, któremu wypłaciliśmy fundusz, czy jednak pełnoletnia obecnie osoba uprawniona?
Mój radca twierdzi, ze po wszczęciu postępowania umorzyć, gdyż nie beda to nienależnie pobrane świadczenia, ponieważ matka nie wiedziała o tym, ze córka otrzymywała alimenty od ojca.
wika2

Napisano: 03 lut 2017, 15:52

"Systemowa analiza wskazuje więc, że osoba pobierająca nienależnie świadczenie w rozumieniu art. 23 ust. 1 ustawy o pomocy jest osoba, której organ faktycznie przekazał to świadczenie, jako adresatowi decyzji, a więc przedstawiciel ustawowy w przypadku małoletniości osoby uprawnionej. Potwierdza to sama definicja nienależnie pobranego świadczenia (art. 2 pkt 7 cyt. ustawy), która obejmuje przypadek świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenie. Nie można tej hipotezy przepisu odnosić do osoby małoletniej, która do trzynastego roku życia w ogóle nie ma zdolności do czynności prawnych (art. 12 kodeksu cywilnego). Skoro zaś dotyczy ona przedstawiciela ustawowego małoletniego, to nie ma uzasadnionych racji, by po uzyskaniu pełnoletniości odpowiadał on swoim majątkiem za działania swojego byłego przedstawiciela."
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/AED0E86FF2
"Jeżeli wniosek składa przedstawiciel ustawowy to on jest zobowiązany do należnego udokumentowania wniosku, a nawet składania oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej (art. 15 ust. 7 ustawy). Na nim też ciąży obowiązek powiadomienia o zmianach mających wpływ na prawo do świadczenia. Zwrócić należy uwagę na zapis art. 19 ust. 2 ustawy mówiący o obowiązkach osób otrzymujących świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Jest oczywiste, że pojęcie "osoby otrzymującej" jest bliższe pojęciu "osoby pobierającej" niż "osoby uprawnionej". Nie ulega wątpliwości, że obowiązek określony w art. 19 ust. 2 nie może być kierowany do uprawnionej osoby małoletniej lecz do jego przedstawiciela ustawowego. Systemowa analiza wskazuje więc, że osoba pobierająca nienależnie świadczenie w rozumieniu art. 23 ust. 1 ustawy jest to osoba, której organ faktycznie przekazał to świadczenie, jako adresatowi decyzji, a więc przedstawiciel ustawowy w przypadku gdy osoba uprawniona jest małoletnia."
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2E8C805932
"Nie jest to jednak jedyne i najistotniejsze uchybienie, którego organy się dopuściły. Nie do przyjęcia jest bowiem dokonany wybór i zastosowanie w sprawie efektu wykładni art. 23 ust. 1 ustawy, z której to interpretacji wynika, iż w każdym przypadku pobrania nienależnego świadczenia zobowiązana do zwrotu jest osoba uprawniona. Oparty na regulacji zawartej w tym przepisie obowiązek zwrotu odnosi się do osoby, która pobrała nienależnie świadczenia. W przypadku małoletniego uprawnionego osobą pobierającą świadczenie będzie zazwyczaj jego przedstawiciel ustawowy, na którego można nakładać obowiązek zwrotu (por. prawomocne wyroki tut. Sądu z dnia 2 sierpnia 2012 r., sygn. akt IV SA/Gl 1214/11 oraz z dnia 16 kwietnia 2015 r., sygn. akt IV SA/Gl 873/14; dostępne: https://orzeczenia.nsa.gov.pl)."
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/68350D8600
vs.

Napisano: 03 lut 2017, 16:13

ciekawe wyroki, trochę idące pod prąd, ale ciekawe...
Ciekawy jestem jaki byłby wyrok w takim przypadku:
1, osoba uprawniona 17 lat - wniosek składa przedstawiciel
2. kończy 18 lat w styczniu
3. w lutym zapada wyrok o podwyższeniu alimentów od grudnia
4. decyzja o podwyższeniu już na osobę uprawnioną
5. po czasie okazuje się, że jest np od października

I wypadałoby robić dwie decyzje o NP....
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20661
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 03 lut 2017, 16:31

"W ramach postępowania o zwrot nienależnie pobranego świadczenia organ ustala osobę, która pobiera to świadczenie. Nie zmienia tej sytuacji okoliczność uzyskania przez skarżącego pełnoletniości, jeżeli z wnioskiem o przyznanie świadczenia występował jego przedstawiciel ustawowy, który następnie pobierał te świadczenia (por. wyrok NSA z dnia 15 września 2009 r. sygn. akt I OSK 21/09, wydany na gruncie zbliżonej regulacji art. 15 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej- Dz. U. nr 86, poz. 732 ze zm., dostępny w internetowej bazie orzeczeń NSA)."
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/31A77F97F3
"Dodatkowo należy stwierdzić, że nie do przyjęcia jest kategoryczne stanowisko Kolegium, że w każdym przypadku pobrania nienależnego świadczenia zobowiązana do zwrotu jest osoba uprawniona. Mianowicie art. 23 ust. 1 ustawy o pomocy obowiązek zwrotu odnosi się do osoby, która pobrała nienależnie świadczenia. W przypadku małoletniego uprawnionego osobą pobierającą świadczenie będzie zazwyczaj jego przedstawiciel ustawowy, na którego można nakładać obowiązek zwrotu (por. wyrok tut. Sądu z dnia 2.08.2012 r., sygn. akt IV SA/Gl 1214/11, dostępny w internecie)."
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E63F3992C2
Elmer pisze:ciekawe wyroki, trochę idące pod prąd,
Tylko pod prąd z twoim myśleniem.
vs.

Napisano: 03 lut 2017, 16:32

wiesz gdyby tylko moim to by nie było tych wyroków :lol:
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20661
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:

Napisano: 03 lut 2017, 16:34

A co do wskazanego przez ciebie przykładu to Np zwraca osoba która świadczenia pobrała.
vs.

Napisano: 03 lut 2017, 16:38

Elmer pisze:wiesz gdyby tylko moim to by nie było tych wyroków :lol:
Racja, w końcu nie tylko ty błądzisz.
vs.

Napisano: 03 lut 2017, 16:38

ok, to ja wiem, tylko zauważ, że przedstawiciel ustawowy pobiera w imieniu osoby uprawnionej świadczenia, nie w swoim
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
de Charette
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 20661
Od: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:



  
Strona 1 z 2    [ Posty: 14 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x