Córka założyła Niebieską Kartę wobec rodzica. Mieszka w innym odległym mieście niż rodzic. Nie odwiedzają się. Rodzic nie zna nawet adresu córki. Nie kontaktują się. została powołana grupa diagnostyczno=pomocowa. Sporządzono kartę D ze sprawcą. Uznano, ze nie ma żadnej przemocy.Chcemy zamknąć sprawę. Na podstawie art. 9b pkt. 15 oraz §19 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” gdp odstępuje od dalszych działań. Dobrze tak będzie? Sporządzony zostanie protokół. A co z monitoringiem 9 miesięcznym. Myślę, że nie ma zastosowania w takich przypadkach?
Źle:
1. 9b pkt 15 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Odstąpić od działań można jedynie, jeśli wpłynie do ZI informacja o podejrzeniu przemocy, wówczas na pdst. informacji jest powołana grypa DP., która dokonuje ustaleń w środowisku czy można potwierdzić występowanie przemocy domowej. Jeśli tak to wypełnia się NK-A i działa zgodnie z rozporządzeniem. Jeśli nie to odstępuje od działań zgodnie w.w art., protokół odstąpienia ( art. 19 pkt Rozporządzenia), brak monitoringu.
2 Jeśli już masz wypełnioną NKA to powołanie GDP, poinformowanie sprawcy,diagnoza w środowisku, zaproszenie na NKC- podczas rozmowy można rozstrzygnąć o braku zasadności podejmowania działań.( ar. 11 pkt. 1 Rozporządzenia)
Wypełnienie NK D to już działanie.
Decyzja o o braku zasadności podejmowania działań ( art. 9h ust. 1 pkt. 2 Ustawy)= działania ustalające + protokół zakończenia zgodnie z art. 20 pkt 1 Rozporządzenia. + 9 m-cy monitoring.
Procedurę NK prowadzi ZI miejsca zamieszkania osoby doznającej przemocy ( więc gmina gdzie mieszka córka). Wy prowadzicie działania wobec sprawcy. W związku z tym NK zamyka tamten Zespół, nie wy. Ja napisałabym do nich pismo i opisała co ustalono ze sprawcą i poprosiła o potwierdzenie i ewentualnie rozważenie zamknięcia NK. Być może oni mają całkiem inna wiedzę na ten temat.