Napisano: 03 wrz 2021, 15:17
3. MOPS-OM DZIĘKUJEMY
Pięć lat ludzie z MOPS-ów, ROPS-ów, OPS-ów, Centrów Pomocy Rodzinie uczyli się świadczenia 500+ i koordynacji ze świadczeniami z innych krajów. Bez większych sukcesów.
Pięć lat to i tak za długo. Panie i Panowie z MOPS-ów wprowadzili dziesiątki tysięcy ludzi w błąd. Bezkarnie. Nieznośne jest to, że każda z tych instytucji działa według swoich zasad. Można nawet odnieść wrażenie, że ludzie z jednego MOPS-u interpretują identyczną sytuację w różny sposób (w zależności od nastroju). Z ulgą należy przyjąć wiadomość, że przejmie to inna instytucja. Obowiązki od samorządów przejmuje urząd centralny, czyli ZUS. Jest szansa, że będzie mniej sprzecznych decyzji i komunikatów.
4. SPRAWY, KTÓRE ZOSTANĄ W MOPS-ACH
Częścią spraw nadal będą zajmować się MOPS-y.
1. Na przykład marnotrawieniem świadczeń. Urząd lokalny zna problemy ludzi na danym terenie, wie kto jest kim, które rodziny mają problemy np. z alkoholem. W takiej sytuacji 500+ będzie przelewane na konto MOPS-u i to urząd będzie wypłacał w towarze lub usłudze świadczenie.
2. MOPS-y będą prowadziły stare niezakończone sprawy.
3. ZUS będzie zwracał się do MOPS-u, gdy nie będzie wiadomo, który z rodziców powinien pobierać 500+. Jeśli wystąpi zbieg uprawnień do świadczenia wychowawczego 500+, to na zlecenie ZUS-u, MOPS będzie przygotowywał wywiad środowiskowy.
Zostawią same smrody. Niech sobie to wezmą. Ciekawe w jakim stopniu urząd miasta o tysiącach mieszkańców wie, kto ma problemy z alkoholem..
Żenujący artykuł :/
Sth like this
