oddzielenia pracy socjalnej od postępowań administracyjnych. - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Napisano: 16 kwie 2018, 9:20

Witam czy ktoś może się wypowiedzieć na tama oddzielenia pracy socjalnej od postępowań administracyjnych pracujecie w ten sposób
dora35
Praktykant
Posty: 26
Od: 11 paź 2017, 8:37
Zajmuję się: PS


Napisano: 09 maja 2018, 22:50

Słyszałem, że to super sprawa ośrodki w mazowieckim już to robią, pracownicy są zachwyceni ponoć, najgorszy problem mają z tym najstarsi socjalni, uodpornieni na zmiany. Wiem, że w Warszawie oddzielają, w Markach i w jakiejś gminie małej w mazoeickim.
Akcydens
Stażysta
Posty: 78
Od: 07 maja 2018, 21:21
Zajmuję się: PS/ŚW/FA

Napisano: 10 maja 2018, 8:32

Nie jestem przekonana do tych zmian. Mamy wielu klientów, którzy "naciągają" państwo. Z samych dokumentów nie jesteśmy w stanie zweryfikować sytuacji (wg "papierów" kwalifikują się do pomocy, jednak dopiero wizyta w środowisku daje prawdziwy obraz. Często dajemy odmowy z powodu dysproporcji). Lepszym rozwiązaniem wg mnie byłoby zmniejszenie liczby środowisk pracownikom socjalnym, by mieli więcej czasu na pracę socjalną z rodziną.
Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Julia32
Referent
Posty: 453
Od: 17 mar 2016, 9:51
Zajmuję się: PS

Napisano: 10 maja 2018, 10:45

Z samych dokumentów nie jesteśmy w stanie zweryfikować sytuacji (wg "papierów" kwalifikują się do pomocy, jednak dopiero wizyta w środowisku daje prawdziwy obraz. Często dajemy odmowy z powodu dysproporcji)
Ale obecne, dofinansowane przez ministerstwo pilotażowe rozwiązania nie mogą przecież być niezgodne z obowiązującymi przepisami, które stanowią, że pomoc jest udzielana na podstawie wywiadu przeprowadzonego w miejscu zamieszkania. Polega to na tym, że jeden pracownik przeprowadza wywiady na pomoc materialną - jak najbardziej w środowisku, a drugi zajmuje się wyłącznie pracą socjalną. W efekcie do rodziny chodzi dwóch pracowników. A ministerstwo w ramach pilotażowego programu finansuje dodatkowe etaty.
jerzozwierz
Referent
Posty: 308
Od: 17 sty 2006, 23:22
Zajmuję się:

Napisano: 10 maja 2018, 11:01

Skoro dążą do rozdzielenia pracy socjalnej od pomocy finansowej, to w ślad za tym będzie konieczna zmiana przepisów. Myślę, że wówczas zginie zapis, że pomoc jest udzielana na podstawie wywiadu przeprowadzonego w miejscu zamieszkania...
Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
Julia32
Referent
Posty: 453
Od: 17 mar 2016, 9:51
Zajmuję się: PS

Napisano: 10 maja 2018, 19:44

Gdyby to wyglądało np tak:
W teren idzie pracownik, który robi wywiad, rozeznanie, i przedkłada to co ustalił pracownikowi zajmującemu się administracyjnymi sprawami, a ten zajmuje się resztą, przyznania lub odmowy świadczenia.
Było by proste i przyjemne, magle wielu chciałoby być w tej papierkologii ;)
Przyjaciółka
Stażysta
Posty: 95
Od: 19 paź 2016, 23:10
Zajmuję się:

Napisano: 10 maja 2018, 22:25

Julia 32 mylisz się, to nie jest tak że pomoc przyznawana jest tylko po przeprowadzeniu wywiadu, pomoc pieniężna owszem, ale praca socjalna ? pierwsze słyszę.
Bez żadnego sensu i uzasadnienia jest wejście w środowisko pracownika od pracy socjalnej i przekazanie informacji temu od świadczeń. Każdy z nich zarówno administracyjny jak i od pracy socjalnej potrzebuje innych informacji, nie ma też problemu, że w rodzinie będzie dwóch pracowników, może być jeszcze asystent ale jego rola też jest zupełnie inna. Generalnie realia pokazują, że klientom to nie przeszkadza, a jeśli mają z tym problem to nic na siłę. Przecież praca socjalna jest świadczona za zgodą i przy udziale klienta, więc tam gdzie tej zgody nie ma, nic na siłę. Czasami mam wrażenie, jak czytam forum, że socjalni próbują być mądrzejsi od swoich klientów i ami wiedzą co dla nich lepsze tymczasem to droga donikąd.
A co do Ministerstwa które daje pieniądze na dodatkowe etaty - super sprawa większość OPS ma niedobory kadrowe to gotowe rozwiązanie.
Akcydens
Stażysta
Posty: 78
Od: 07 maja 2018, 21:21
Zajmuję się: PS/ŚW/FA



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x