Maciek,
na podstawie którego artykuł KPA doszedłes do wniosku, że decyzja nie może byc wydana z moca wsteczną? Słyszałeś kiedyś o decyzjach deklaratoryjnych?
Sprawa jest prosta! Decyzja wywołuje skutki prawne od chwili Jej uostatecznienia i ma charakter konstytutywny.
Wydanie decyzji z mocą wsteczną narusza zasadę decyzji ostatecznej.
Wzruszenie decyzji tworzącej prawa nabyte może nastąpić tylko i wyłącznie na podstawie art. 155 oraz 161 KPA.
A tutaj nie ma podstaw do ich zastasowania.
Moje stanowisko wtej sprawie oparte jest na orzecznictwie Sądów
WSA w Bydgoszczy z 13 listopada 2007., sygn. akt II SA/Bd 598/07
WSA w Krakowie z dnia 18 listopada 2008 r., sygn. akt SA/Kr 928/08
OK a co z decyzją wydaną w maju w której zawarto wyrównanie renty za 9 miesięcy wstecz, czy z tego wyrównania mogę naliczyć jednorazowo kwotą na poczet odpłatności czy to że nie naliczmy wstecz ma tu zastosowanie.
osoba będąca w DPS otrzymała zasiłek pielęgnacyjny od listopada 2012 wyrównanie dostała w lutym 2013 wywiad w marcu czy zmieniam decyzje od marca i jako dochód traktuję pielęgnacyjny z wyrównaniem następnie zmieniam od 1 kwietnia ponieważ zmieniła się wysokośc emerytury
Z wyrównania nigdy nie nalicza się odpłatności. Ponieważ decyzja nie moze działać z mocą wsteczną. Wywiad powinien zawierać dochód z miesiąca poprzedzającego. Jeżeli dostał od 03.09 rentę a decyzja przyszła w pażdzierniku to logiczne jest ze pr socjalny zrobi wywiad w lisstopadzie poniewaz wplyw bedzie w pazdzierniku. Nie wiem czy ktoś był na szkoleniu bądź rozmawią z p. Ewą Wilk z PCPR w Krakowie, ale ona bardzo duzo moglaby powiedzieć na ten temat.