Obowiązek ponoszenia opłaty za DPS nie jest obowiązkiem alimentacyjnym.Ten z Łopieki pisze: ↑04 sie 2021, 0:56No jednak jest to obowiązek alimentacyjny...
„Obowiązek dostarczania środków utrzymania (…) obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewni w tym samym stopniu ponoszą obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich mozliwościomrobkomym i majątkowym (art. 129 – 130 k.r.o.).” (Tak: „Pomoc społeczna – Komentarz”, Iwona Sierpowska, wyd. 4, LEX Wolter Kluwer, Warszawa 2017 r., uwagi do art. 103, str. 377).
Choćby dlatego, że:
1. inna kolejność i krąg zobowiązanych: DPS - małżonek, zstępni przed wstępnymi. Alimenty - małżonek (niekiedy również były małżonek) przed zstępnymi bliższym stopniem przed zstępnymi dalszym stopniem przed wstępnymi bliższym stopniem przed wstępnymi dalszym stopniem przed rodzeństwem.
2. obowiązek alimentacyjny w stosunku do pełnoletniego powstaje jeżeli uprawniony jest w stanie niedostatku a jego żądanie zapłaty alimentów nie jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Obowiązek ponoszenia opłaty za DPS powstanie również wobec osoby, która nie jest w stanie niedostatku i również wówczas jeżeli opłacanie DPS za członka rodziny jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
3. DPS - obowiązek poniesienia opłaty powstaje jeżeli dochód osoby zobowiązanej przekracza 300% kryterium. Alimenty - nie ma takiej granicy.
Komentarz do art. 61 ups. Sierpowska Iwona, Pomoc społeczna. Komentarz, wyd. VI
Sierpowska Iwona, Pomoc społeczna. Komentarz, wyd. VI, Opublikowano: LEX/el. 2021:
„Obowiązek zstępnego wywodzący się z art. 61 ust. 1 pkt 2 u.p.s., chociaż pozostaje w funkcjonalnym związku z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o alimentacji, nie jest obowiązkiem alimentacyjnym, lecz publicznoprawnym ciężarem powstającym z chwilą przyjęcia osoby skierowanej do dps. Poniesienie tego ciężaru ma na celu pokrycie określanych w trybie administracyjnym kosztów utrzymania mieszkańca w dps” (wyrok WSA w Rzeszowie z 26.11.2019 r., II SA/Rz 957/19, LEX 2756657; wyrok WSA w Kielcach z 30.01.2020 r., II SA/Ke 1145/19, LEX nr 2865053). Mimo że kolejność obciążania osób spokrewnionych z mieszkańcem domu ma biologiczne i społeczne uzasadnienie, to stosowanie takiego rozwiązania na gruncie art. 61 u.p.s., w świetle braku odesłania do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i uzależnienia powstania zobowiązania jedynie od sytuacji dochodowej, wydaje się wątpliwe. Warto dodać, że realizacja obowiązku alimentacyjnego nie zwalnia automatycznie z ponoszenia odpłatności za pobyt krewnego w DPS i odwrotnie, obydwa obowiązki mogą być wykonywane równolegle, z tym zastrzeżeniem, że alimenty podwyższają dochód świadczeniobiorcy, a to tym samym zmniejsza wysokość opłaty przypadającej na pozostałych zobowiązanych.