odsetki rodzic biologiczny - Stare tematy

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Napisano: 08 maja 2014, 9:21

Jak naliczacie odsetki przy wpłacie przez rodzica opłaty za pobyt dziecka po terminie określonym w decyzji(z decyzji do końca miesiąca)
zgodnie z uchwałą rady powiatu musieliśmy naliczyć opłatę i rodzic w miarę wpłaca, ale się spóźnił i już nic nie możemy odroczyć ani umorzyć - niestety
to są w sumie trzy dni
ale jak naliczyć odsetki
bo w ustawie o wspieraniu ani w art. 193 ani w 194 nie ma wprost o odsetkach
ale w 194 ust. 2 i 3 ustawodawca "wspomina" a właściwie coś bąknął o odsetkach tj.: rada określa warunki umorzenia wraz z odsetkami a starosta może umorzyć wraz z odsetkami opłatę - no i tyle
czyli domyślamy się że są jakieś odsetki jak biologiczny nie wpłaci w terminie ale jak to ugryźć?? pewno odsetki ustawowe skoro ustawodawca nie określił?? ale z jakich przepisów to wynika konkretnie ktoś wie? o rachunkowości?
dddd


Napisano: 08 maja 2014, 15:02

bo niekoniecznie odsetki trzeba ustalać, nie ma w ustawie artykułu wprost mówiącego o tym...
Dora 1

Napisano: 08 maja 2014, 15:12

A w decyzji rozumiem nie wpisywałaś żadnej informacji o odsetkach?
Max1

Napisano: 09 maja 2014, 10:45

No w decyzji wpisaliśmy że będziemy naliczać odsetki ale w uzasadnieniu a nie w sentencji
Dora - niekoniecznie czyli nie można naliczać czy też możemy naliczyć bo to różnica

przy okazji - w naszej pieczy przy nienależnych jest o odsetkach - ale wyraźnie- że mają być naliczane, powiedzcie czy te odsetki są ustawowe, bo raczej nie podatkowe i czy nasze nienależne są należnościami cywilnoprawnymi(raczej tak) czy może publicznoprawnymi ?
z wiadomości internetowych wynika że odsetek nie nalicza od nienależnych z ustawy o pomocy społecznej tam nie ma słowa o odsetkach - i po co robili nową ustawę?
dddd

Napisano: 09 maja 2014, 14:59

nadal zgłębiamy temat
okazuje się że nieopodatkowane należności jednostki budżetowej mają jednak charakter publicznoprawny w tym także odsetki za zwłokę

trochę zboczę z tematu głównego :D
uwaga! odsetki za nieterminową wpłatę należności wynikają m.in. z ustawy o finansach publ. art. 40 ust.2 pkt 3
natomiast odsetki za zwłokę wynikają z ustawy ordynacja podatkowa art. 54, a że ustawa odnosi się również do nas mówi art. 2
i kto odpowie czy chodzi o te same odsetki?
a jak mają się do tego tzw. odsetki ustawowe? obecnie 13% w stosunku rocznym

i pytanie główne czy nasze odsetki od nienależnie pobranych to to samo co te "za zwłokę"
bo te od nienależnych mamy naliczać niezależnie czy osoba wpłaci w terminie z decyzji.
być może po prostu jak nie wpłaci w terminie to naliczamy dalej
niech się ktoś wypowie
dddd

Napisano: 12 maja 2014, 12:49

od rodziców biolog.naliczamy odsetki ustawowe
hana_h

Napisano: 15 maja 2014, 9:09

W stosunku do rodziców biologicznych nie nalicza się odsetek !
Tomasz



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x