Odsetki w pomocy społecznej - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 23 lut 2023, 8:50

Czy w Waszych Ośrodkach doliczacie odsetki od należności z pomocy społecznej? Wystawiamy właśnie zstępnej tytuł wykonawczy z tytułu opłat za pobyt w DPS. Są różne interpretacje na ten temat. Macie coś pewnego?
panna migotka
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 396
Od: 04 sty 2017, 12:55
Zajmuję się: Pomoc społeczna

Napisano: 23 lut 2023, 9:09

Nie nalicza się odsetek za zwrot należności i opłat ustalonych na podstawie ustawy o pomocy społecznej.
Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. Obowiązek zapłaty odsetek może wynikać z decyzji tylko wtedy, jeżeli przepis szczególny upoważnia organ do oznaczenia wysokości odsetek. W u.p.s. takiego przepisu nie ma. Nie ma zatem podstaw, aby do należności doliczyć odsetki ustawowe. Także przepisy z zakresu egzekucji administracyjnej i finansów publicznych nie będą miały zastosowania, bowiem przepisy u.p.s. jako szczególne mają w tym zakresie pierwszeństwo zastosowania.
Żaden z przepisów art. 104 nie daje możliwości naliczenia odsetek.

Nie słyszałem o jakieś innej interpretacji.

U siebie mamy jakieś dwie interpretacje z RIO i NIK, które mówię że nie powinno się naliczać.
hek
Starszy referent
Posty: 526
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 23 lut 2023, 9:31

Dziękuję bardzo :)
panna migotka
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 396
Od: 04 sty 2017, 12:55
Zajmuję się: Pomoc społeczna


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x