Napisano: 24 maja 2024, 10:56
lex:
"M. Paluszkiewicz [w:] E. Bielak-Jomaa, E. Staszewska, M. Włodarczyk, T. Wrocławska, M. Paluszkiewicz, Rehabilitacja zawodowa i społeczna oraz zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Komentarz, Warszawa 2023, art. 6(c): "W myśl art. 4779 § 1 ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego - dalej k.p.c., odwołanie od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wnosi się na piśmie do zespołu, który wydał to orzeczenie, lub do protokołu sporządzonego przez ten zespół. Odwołanie wnosi się w terminie miesiąca od dnia doręczenia orzeczenia. (...). Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, jeżeli sąd – rozpatrując odwołanie od orzeczenia wydanego przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności – orzekł w zakresie żądania strony, tj. ustalił niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności strony, uznać należy za uzasadnione respektowanie takiego wyroku i jego wykonanie. Ponieważ w obowiązujących przepisach brakuje jednoznacznego wskazania organu właściwego do wykonania wyroku sądu w sprawach z zakresu orzecznictwa o niepełnosprawności, można przyjąć, że wyroki te są orzeczeniami o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Zatem prawomocny wyrok sądu zaliczający osobę do osób niepełnosprawnych daje podstawę – stosownie do art. 365 § 1 k.p.c., zgodnie z którym orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy i inne organy państwowe – do traktowania tej osoby jako osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów komentowanej ustawy. Zgodnie z wyrokiem WSA w Kielcach z 26.04.2018 r. organ administracji publicznej nie ma uprawnień do kwestionowania orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, podobnie jak sąd administracyjny, którego rolą jest jedynie zbadanie, czy zaskarżona decyzja jest zgodna z prawem."
Jak stwierdził NSA w wyroku z 14.12.2018 r., I OSK 1780/18, (LEX nr 2619652): "Zgodnie z art. 365 § 1 k.p.c., orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby. Powyższe oznacza, że dopiero prawomocne orzeczenie sądu powszechnego wywołuje skutek wiążący również w zakresie jego treści w stosunku do innych sądów i organów".
W wyroku WSA we Wrocławiu z 24.01.2018 r., IV SA/Wr 779/17, (LEX nr 2620355) wskazano: "Dopiero prawomocne orzeczenie sądu powszechnego wywołuje skutek wiążący również w zakresie jego treści w stosunku do innych sądów i organów [...]. Skoro więc w trybie sądowym modyfikacja orzeczenia o niepełnosprawności następuje z chwilą uprawomocnienia się wyroku, to najwcześniej od tej daty można mówić o wydaniu orzeczenia".
cdn
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare