opiekun prawny odmowa skierowania do dps - Domy Pomocy Społecznej, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]

Napisano: 28 gru 2015, 10:50

opiekun prawny ma postanowienie z sądu o zezwoleniu na umieszczenie osoby w dps. ide na wywiad. co w sytuacji, kiedy po przeprowadzeniu wywiadu wg mnie opiekun ma możliwości sprawowania i świadczenia opieki osobie ubezwłasnowolnionej? wiadomo, jak za zwyczaj jest: osoby chcą się pozbyć kłopotu, a faktycznie moglyby same się opiekować, tzn. nie ma przeciwwskazań, żeby taka pomoc świadczyły. odmawiał ktoś skierowania osoby do dps w takiej sytuacji?
oki


Napisano: 30 gru 2015, 13:36

Skoro jest postanowienie sądu to należy umieścić.
Iza1

Napisano: 31 gru 2015, 13:43

Ma zezwolenie na złożenie wniosku o umieszczenie w dps a nie postanowienie o umieszczeniu w dps. Jeżeli spełnia wymogi ustawy to skierować jeżeli nie to odmowa. Z tych samych powodów jak odmowy dla innych osób.
xXxXX

Napisano: 31 gru 2015, 15:14

Zbyt mało danych kim dla klienta jest opiekun prawny?
dps

Napisano: 04 sty 2016, 9:01

opiekun prawny jest rodzeństwem dla klienta, ponoć że się leczy jest na jakiejś rencie czy coś i twierdzi, że nie może się opiekować
oki

Napisano: 08 sty 2016, 9:01

oki pisze: co w sytuacji, kiedy po przeprowadzeniu wywiadu wg mnie opiekun ma możliwości sprawowania i świadczenia opieki osobie ubezwłasnowolnionej?
Opiekun prawny nie jest powołany do opiekowania się ubezwłasnowolnionym całkowicie w sensie pielęgnacji i pomocy w chorobie.
Opieka prawna do zarządzanie majątkiem i interesami osoby niemającej zdolności do czynności prawnych oraz jej reprezentowanie.

Jeżeli ubezwłasnowolniony całkowicie nie jest w stanie samodzielnie zaspokajać swoich podstawowych potrzeb i wymaga pomocy i opieki w chorobie a nie ma osób, które mogą jej pomóc i jednocześnie usługi opiekuńcze są (byłyby) niewystarczające to obowiązkiem opiekuna prawnego jest złożenie wniosku o umieszczenie w dps, po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia sądu opiekuńczego.
kokoshaglava
Stażysta
Posty: 189
Od: 25 maja 2011, 23:20
Zajmuję się: PS
Lokalizacja: Polska

Napisano: 08 sty 2016, 16:23

jakaś podstawa prawna?
oki

Napisano: 10 sty 2016, 22:16

sąd zezwolił opiekunowi na umieszczenie opierając się na samym wniosku i informacjach uzyskanych od opiekuna, innymi słowy opiekun otrzymał zgodę sądu na podjęcie starań o umieszczenie podopiecznego w dps (kriop): opiekun wymaga zgody sądu we wszystkich ważniejszych działaniach dotycz. podopiecznego (przytoczone niedosłownie ale można odszukać) . Niemniej samo umieszczenie odbywa się zgodnie z ust. o p.s. i to te ustalenia stanowią podstawę do wydania decyzji kierującej(plus wniosek opiekuna plus zgoda sądu dla opiekuna) . Jeżeli w trakcie ustaleń wychodzi że osoba faktycznie wymaga całodobowej opieki a osoby zobowiązane do alimentacji nie są w jej stanie zapewnić - pozostaje skierowanie do dps, przy czym op. prawny wcale nie musi być osobą na której ciąży obowiązek alimentacyjny . Jeżeli jestes w stanie udowodnić, że są osoby które mają obowiązek i mogą zapewnić opiekę - można wydać decyzję odmowną.
al.a

Napisano: 14 sty 2016, 13:21

oki pisze:jakaś podstawa prawna?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy, art. 175 i inne.
kokoshaglava
Stażysta
Posty: 189
Od: 25 maja 2011, 23:20
Zajmuję się: PS
Lokalizacja: Polska



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x