orzeczenie o niepełnosprawności odwołanie do Sądu - Świadczenia rodzinne

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 20 ]

Napisano: 27 lut 2023, 9:16

Według Ministerstwa świadczenia przedłużone ustawą COVID-ową przysługują do ostatniego dnia miesiąca wydania orzeczenia przez komisję wojewódzką. Orzeczenie jest wtedy ostateczne. Natomiast gdy osoba nie złoży odwołania do komisji wojewódzkiej, świadczenie przysługuje do ostatniego dnia miesiąca w którym stało się ostateczne i jednocześnie prawomocne.
Przyklad: orzeczenie wydane 30 stycznia, strona otrzymała je pocztą 20 lutego, liczymy 14 dni, odbieramy oświadczenie, że nie złożyła odwołania i wypłacamy do końca marca na podstawie decyzji zmieniającej.
lutek107
Stażysta
Posty: 63
Od: 16 maja 2017, 8:16
Zajmuję się: PS/ŚW/FA/ŚR


Napisano: 21 mar 2023, 13:20

lutek107 pisze:
27 lut 2023, 9:16
Według Ministerstwa świadczenia przedłużone ustawą COVID-ową przysługują do ostatniego dnia miesiąca wydania orzeczenia przez komisję wojewódzką. Orzeczenie jest wtedy ostateczne. Natomiast gdy osoba nie złoży odwołania do komisji wojewódzkiej, świadczenie przysługuje do ostatniego dnia miesiąca w którym stało się ostateczne i jednocześnie prawomocne.
Przyklad: orzeczenie wydane 30 stycznia, strona otrzymała je pocztą 20 lutego, liczymy 14 dni, odbieramy oświadczenie, że nie złożyła odwołania i wypłacamy do końca marca na podstawie decyzji zmieniającej.
na odwołanie od orzeczenia Wojewódzkiego jest miesiąc , dlaczego czekamy do końca miesiąca a nie miesiąc od wydania orzeczenia ?
madzix
Podinspektor
Posty: 1336
Od: 08 gru 2014, 13:14
Zajmuję się:

Napisano: 21 mar 2023, 14:34

Skoro odwołała się do sądu to poprzednie są nieprawomocne więc ciągniesz covid
anetag
VIP
Posty: 2344
Od: 23 kwie 2014, 8:12
Zajmuję się:
Lokalizacja: Lubelskie

Napisano: 21 mar 2023, 14:55

Iga_198777 pisze:DAJCIE LINKA DO TYCH WYTYCZNYCH MINISTERSTWA
podpinam się pod prośbę ;-)
pinka2022
Starszy referent
Posty: 545
Od: 30 lis 2022, 12:20
Zajmuję się: ZR/FA/ŚP/ZP/ŚW

Napisano: 21 mar 2023, 15:36

anetag pisze:
21 mar 2023, 14:34
Skoro odwołała się do sądu to poprzednie są nieprawomocne więc ciągniesz covid
a jeśli nie odwołała się do sądu, to kiedy liczy się ważność wojewódzkiego orzeczenie ?
madzix
Podinspektor
Posty: 1336
Od: 08 gru 2014, 13:14
Zajmuję się:

Napisano: 17 kwie 2023, 10:15

jeśli Sad nie uzna odwolania, to żądacie zwrotu za poprzedni miesiąc czy nie?
aneta83
Starszy referent
Posty: 621
Od: 13 mar 2017, 14:35
Zajmuję się: ŚW/FA/ŚR

Napisano: 25 kwie 2023, 13:07

Gdzie znajde te interpretacje ?

Mam taką sytuację.
Orzeczenie WZON z dnia 28.03.2023
Odebrane (list polecony) w dniu 12.04.2023
Dziecko nie zostało zaliczone do osób niepełnosprawnych.
Matka pobiera ŚP i ZP.

Będzie się odwoływać do Sądu.

Od kiedy uchylić ŚP i ZP
Pozdrawiam :D
Eswuszka
Referent
Posty: 254
Od: 27 kwie 2017, 10:54
Zajmuję się: świadczenia

Napisano: 25 kwie 2023, 13:22

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CA23AE7CF2
"Zauważyć należy, że w ustawie o Covid-19 nie została zawarta definicja pojęcia "nowego orzeczenia o niepełnosprawności", którym posługuje się cytowany wyżej przepis art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy o Covid-19. Zatem, kwestia dotycząca ustalenia tego, kiedy w istocie wydane zostanie nowe to orzeczenie, rzutowała na okres przedłużenia udzielanej stronie pomocy (przyznawania świadczenia), gdyż wyznaczała czas obowiązywania decyzji o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Zagadnienie to jednak nie było oczywiste i zasadnie budziło wątpliwości między organami administracji, a stroną postępowania. W rachubę wchodzić bowiem mogło kilka następujących zdarzeń (sytuacji) mogących przemawiać za "wydaniem nowego orzeczenia o niepełnosprawności". Mogło to np.:

1. samo już wydanie orzeczenia o niepełnosprawności przez Powiatowy Zespół d.s. Orzekania o Niepełnosprawności – rozumienie jako podpisanie tego aktu przez uprawnioną osobę lub jego doręczenie stronie;

2. uzyskanie przez dany akt przymiotu ostateczności w ramach toku instancji, co następowałoby w momencie wydania orzeczenia przez Wojewódzki Zespół d.s. Orzekania o Niepełnosprawności (por. art. 6 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; Dz. U. 2021 r., poz. 573);

3. uzyskanie przez dany akt przymiotu prawomocności, po dokonaniu ocen przez właściwy sąd (por. art. 6c ust. 8 cytowanej wyżej ustawy);

4. stwierdzenie prawomocności orzeczenia sądowego.

(...)
Zwrócić jednak należy uwagę, że w systemie prawnym funkcjonuje przepis o treści zbliżonej do art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy o Covid-19. Jest to art. 24 ust. 2a ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2022 r., poz. 615; dalej u.ś.r.). Przepis ten stanowi, że jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Analiza orzecznictwa sądowoadministracyjnego zapadłego na gruncie ostatnio cytowanego przepisu pozwala dostrzec istotne rozbieżności w zakresie właśnie rozumienia pojęcia "wydania orzeczenia o niepełnosprawności". Występujące w tym zakresie rozbieżności i formułowane stanowiska prezentuje M. Racut w linii orzeczniczej "Data początkowa przysługiwania uprawnienia do świadczenia rodzinnego uzależnionego od niepełnosprawności – początek biegu terminu trzech miesięcy do złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia, o którym mowa w art. 24 ust. 2a ustawy" (...)"
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 6176
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 25 kwie 2023, 13:23

C.D.
"Wymieniony Autor wskazuje przy tym, że jednym z poglądów za którym, na gruncie wskazanego wyżej przepisu, opowiedziało się orzecznictwo sądowoadministracyjne było przyjęcie, iż dopiero dzień uprawomocnienia się wyroku sądowego wydanego w powyższym przedmiocie jest miarodajny dla przyjmowanych ocen. W uzasadnieniu tego poglądu wskazuje się bowiem przede wszystkim na to, iż dopiero prawomocne orzeczenie sądu powszechnego wywołuje skutek wiążący w zakresie jego treści w stosunku do innych sądów i organów. Podkreślić jednak należy, że jest jedno z kilku funkcjonujących w orzecznictwie stanowisk. Przedstawione rozważania bez wątpienia wskazują, że przesądzenie zasadniczej kwestii spornej w tej sprawie (określenie momentu wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności) było zagadnieniem skomplikowanym i wymagającym przeprowadzenia pogłębionych analiz i szczegółowych ocen, uwzględniających także charakter prawny orzeczeń sądowych wydanych w następstwie rozpoznania odwołania od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu d.s. Orzekania o Niepełnosprawności (por. np. art. 477[14] k.p.c.). To bowiem postępowanie sądowe wykazuje istotne różnice i odmienności w stosunku do sądowoadministracyjnej kontroli aktów administracyjnych. Konieczność zaś przeprowadzenia szczegółowych rozważań i ocen w ramach wykładni przepisu mogącej prowadzić do różnych wniosków – wg Sądu – nie może mieć miejsca na etapie poprzedzającym wszczęcie postępowania administracyjnego, lecz powinno nastąpić w ramach aktu wydanego w prowadzonym postępowaniu."

Ja to odpieram, że Sąd jasno nie odpowiada bo nie mógł na tym etapie postępowania ale zasugerował.
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 6176
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 25 kwie 2023, 13:30

Natomiast https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/61A31E5CBA

"Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy przyjąć należy, że termin końcowy ważności orzeczenia o niepełnosprawności syna Skarżącej upłynął po 8 marca 2020 r. Wywnioskować to można chociażby z daty wydania orzeczenia o niepełnosprawności przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K., co miało miejsce w dniu[...]. . W tej sytuacji, gdzie Skarżąca wystąpiła o uzyskanie "nowego" orzeczenia o niepełnosprawności syna, należy przyjąć – mając na uwadze treść art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy COVID – że poprzedni akt stwierdzający niepełnosprawność dziecka Strony pozostaje ważny do momentu wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności. Przy czym przez "dzień wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności" należy rozumieć datę, gdy orzeczenie uzyska przymiot ostateczności. Aktem administracyjnym mającym ten przymiot – w myśl art. 16 k.p.a. - jest decyzja, od której nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dopiero bowiem ostateczna decyzja podlega wykonaniu i ma moc wiążącą wobec stron postępowania.

Ponadto, decyzja ostateczna jest zawsze wykonalna, bez względu na jej prawomocność. Jedynie na wniosek strony można wstrzymać jej wykonalność na podstawie przepisów ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, które jednak nie mają zastosowania przy rozpatrywaniu środka zaskarżenia od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Z kolei przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, które się stosuje w ramach zaskarżenia decyzji Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie przewidują takiej możliwości. W niniejszej sprawie orzeczenie z dnia [...] o niepełnosprawności wydane przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, jako organ II instancji, jest tym samym decyzją ostateczną. Odwołania wnoszone od orzeczeń Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności na podstawie art. 6c ust. 8 ustawy z dnia z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 z późn. zm.) nie są bowiem podejmowane w administracyjnym toku instancji, jako kierowane do sądu powszechnego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, który w żadnej mierze nie jest organem administracji i nie wykonuje zadań z tego zakresu. Zaskarżenie orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności do sądu powszechnego nie zmienia zatem faktu, że w administracyjnym toku instancji orzeczenie to jest ostateczne i jednocześnie wykonalne."

Tutaj Sąd jednak wskazuje inną wykładnie, która pokrywa się z tym co pisało Ministerstwo.
Nie ma jednoznacznego stanowiska. Sama musisz zdecydować.
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 6176
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 20 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x