orzeczenie po sądzie - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 29 maja 2025, 7:55

Witam wszystkich, :D orzeczenie z wniosku z lipca 2023 w powiatowym, dziś sąd wydał wyrok zmieniające orzeczenie wojewody i zaliczył dzieciaka 7 i 8 na tak. Mama nie poobierała nigdy śp, ostatnie zatrudnienie styczeń 2023, czy mogę dać jaj stare śp. Naczytałam się wyroków jak wiatr zawiał, lex brak - jednoznacznej odpowiedzi na podstawie art 63 ust 1 wspierająca ustawa i nasza 24 ust 2a .
renulka
Starszy referent
Posty: 531
Od: 04 sie 2017, 8:28
Zajmuję się: św, fa, śr, zdo


Napisano: 29 maja 2025, 8:11

jeżeli nie pobierała starego świadczenia to wiadomo, że nie miała uprawnień.

Tylko nowe świadczenie pielęgnacyjne jej się należy.
Karolina223
Referent
Posty: 443
Od: 20 cze 2017, 14:31
Zajmuję się: Świadczenie Rodzinne

Napisano: 29 maja 2025, 8:24

W ocenie Sądu przepis art. 63 ust. 1 u.ś.w. należy interpretować w ten sposób, że jeżeli na skutek przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego organ którejkolwiek instancji ustali, że zakres opieki sprawowanej przez wnioskodawcę i powstrzymanie się od zarobkowania spełniało przesłanki rezygnacji (lub niepodejmowania) z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 ŚwRodzU w związku z koniecznością stałej lub długotrwałej opieki nad osobą niepełnosprawną, jak również - co do zasady - do 31 grudnia 2023 r. spełnione zostały wszystkie inne przesłanki warunkujące powstanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego według przepisów obowiązujących do tej daty, to przyjąć należy, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego powstało na dzień złożenia wniosku, zatem do dnia 31 grudnia 2023 r.

Ponadto, na możliwość przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego także "od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r.", a zatem - przyjmując, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego według dotychczasowego brzmienia art. 17 ŚwRodzU, powstało przed 1 stycznia 2024 r. - na konieczność rozstrzygania sprawy na podstawie dotychczasowych przepisów, wprost wskazuje treść przepisu art. 63 ust. 2 u.ś.w. Ten ostatni przepis stanowi bowiem, że osoby, którym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, albo od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., przyznane zostało co najmniej do dnia 31 grudnia 2023 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 43 w brzmieniu dotychczasowym, zachowują, na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2023 r., prawo odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego nie dłużej jednak niż do końca okresu, na który prawo zostało przyznane, z uwzględnieniem ust. 3 i 4.

Poza tym wniosek taki płynie również z uzasadnienia projektu ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, w którym wskazano na to, że nowe warunki w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego zaczną obowiązywać od dnia 1 stycznia 2024 r. Natomiast osoby, które nabyły lub nabędą prawo do świadczeń opiekuńczych za okres przed wejściem w życie ustawy będą mogły zachować do nich prawo na zasadzie ochrony praw nabytych na podstawie przepisów przejściowych, o ile osoba z niepełnosprawnościami, nad którą jest sprawowana opieka, nie wybierze własnego świadczenia wspierającego.

Podkreślić należy, że organy obu instancji nie objęły zakresem swoich rozważań sytuacji strony skarżącej w aspekcie art. 24 ust. 2a ŚwRodzU. Zgodnie z tym przepisem jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Rozwiązanie przewidziane w art. 24 ust. 2a ŚwRodzU umożliwia nabycie prawa do świadczenia za okres wsteczny związany z procedowaniem przez właściwe do tego organy w sprawie orzekania o niepełnosprawności mającym charakter prejudycjalny dla przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Podkreślić należy, że przepis ten wyznacza zakres materialnego prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności.
II SA/Po 474/24
PS. w 2024 roku przyznawaliśmy stare SP za kilka lat wstecz po wyroku sądu....
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 11080
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL

Napisano: 29 maja 2025, 9:19

No skoro nasza ustawa przewiduje wyrównywanie świadczeń od miesiąca złożenia wniosku na komisję, to musisz zweryfikować prawo do świadczenia od lipca 2023 - a to są stare zasady. Jeżeli przysługiwało, bo wnioskująca zrezygnowała z zatrudnienia, to przyznajesz. A skoro jej przysługiwało na starych zasadach, to może to kontynuować.
Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje.
Zofia
Podinspektor
Posty: 1265
Od: 19 lut 2015, 12:39
Zajmuję się: ŚR



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x