osoba całkowicie ubezwłasnowolniona a odrębne gospodarstwo domowe - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 25 lis 2019, 13:29

Mam dziewczynę, która jest całkowicie ubezwłasnowolniona. Opiekunami są jej rodzice. Dziewczyna ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, choruje na schizofrenię. Obecnie przyznany ma zasiłek stały, bo przebywa w szpitalu. Na początku grudnia zostanie wypisana do domu. Czy jest możliwość, żeby zrobić jej odrębne gospodarstwo domowe od rodziców? Razem przekraczają kryterium dochodowe.
monia33
Praktykant
Posty: 15
Od: 22 mar 2018, 10:47
Zajmuję się: PS


Napisano: 25 lis 2019, 21:13

System prawny stworzył instytucję opieki prawnej w celu pomocy osobom, które nie są w stanie funkcjonować bez pomocy innych osób w zakresie prowadzenia swoich spraw, np. osobistych, majątkowych i potrzeb bytowych. Ponadto opiekun prawny pełni rolę przedstawiciela ustawowego, czyli ma uprawnienia do dokonywania w imieniu podopiecznego czynności prawnych. Wprawdzie osoba ubezwłasnowolniona w wielu czynnościach dnia codziennego może być w stanie radzić sobie samodzielnie (robić zakupy, przygotowywać posiłki, sprzątać itp.), ale nie uprawnia to do automatycznego uznania jej gospodarstwa jako samodzielnego i odrębnego. Status prawny osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej można porównać do statusu prawnego dziecka, a przecież nie przyznaje się pomocy społecznej osobom niepełnoletnim, ale ich opiekunom prawnym, np. rodzicom. To oni składają wniosek o przyznanie pomocy, oni są stroną w sprawie i to oni są adresatem decyzji.

Zatem w opisanej sytuacji nie można uznać, że osoba ta jest osobą samotnie gospodarującą. Nie ma zasadności do wyodrębnienia jej gospodarstwa od gospodarstwa jej rodziców - a już na pewno, jeśli mieszkają razem. Osoba ta jest ubezwłasnowolniona całkowicie, ma prawnych opiekunów w osobach swoich rodziców, sprawujących nad nią opiekę w wielu czynnościach dla niej istotnych. Ponadto zgodnie z k.r.o. na rodzicach spoczywa prawny obowiązek wspierania ich dziecka, przez co można rozumieć wparcie chociażby właśnie w przyjęciu roli opiekunów prawnych. Wskazane jest zatem połączenie obu gospodarstw, ustalenie sytuacji dochodowej i uprawnienia do zasiłku stałego.
Oczywiście inaczej wygląda sytuacja, kiedy przedstawicielem osoby ubezwłasnowolnionej zostaje osoba dla niej obca - nie można wówczas wymagać, aby oba podmioty połączyły się w jedną, wspólnie gospodarującą rodzinę.
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.

Napisano: 26 lis 2019, 9:15

Tak też myślałam, ale miałam nadzieję, że jest jakiś sposób by to ominąć. Dziękuję bardzo.
monia33
Praktykant
Posty: 15
Od: 22 mar 2018, 10:47
Zajmuję się: PS



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x