Witam, podopieczną OPS jest kobieta, która korzysta z zasiłku stałego i usług opiekuńczych. W zeszłym miesiącu przyszło pismo z sądu, że Pani jest osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną i sąd zwraca się o wskazanie kandydata na opiekuna prawnego dla tej kobiety. W października przypada termin przeprowadzenia wywiadu kontrolnego. Z kim powinnam przeprowadzić ten wywiad, jeżeli mam informację, że jest ubezwłasnowolniona, a nie ma opiekuna prawnego?
Do czasu ustanowienia opiekuna, z nią, tylko bez podpisu na wywiadzie. Myślę, że robisz adnotację, że jest ubezwłasnowolniona i nie ma opiekuna prawnego. Możesz gromadzić wszystkie dokumenty i na tej podstawie, zaakceptować dalszą wypłatę zasiłku stałego.
Podobna sprawa jest u mnie. Podopieczny został ubezwłasnowolniony całkowicie na wniosek ops, poprzez prokuraturę aż do sądu okręgowego w grudniu, w grudniu również pobrał ostatni zasiłek, gdyż orzeczenie miało ważność do końca grudnia. SR po otrzymaniu od SO postanowienia o ubezwł. całk. wystąpił do ops o ustanowienie opiekuna prawnego. Czyli ops na tej podstawie dowiedział się że jest ubezwłasnowolniony. w styczniu, lutym i marcu podopieczny ubezwłasnowolniony całkowicie nie mając jeszcze opiekuna prawnego żył w ubóstwie, gdyż nie miał już żadnych zasiłków. Dopiero w marcu zostałam opiekunem prawnym i złożyłam na nowo wszystkie wnioski, co się wiąże z oczekiwaniem na komisje i następnie zasiłek. Nadal podopieczny nie ma żadnych zasiłków i żyje w nędzy.
Kto powinien zadbać o ciągłość orzeczenia, by podopieczny mógł systematycznie pobierać zasiłek nadal, kiedy był już ubezwłasnowolniony lecz nie miał opiekuna? ops twierdzi że nie miał wiedzy że jest ubezwłasnowolniony, chociaż sam wnioskował oraz następnie wskazywał opiekuna prawnego. SR na podstawie orzeczenia SO po 3 mcach ustanowił opiekuna prawnego. Kto powinien dbać o interesy podopiecznego w okresie po ubezwłasnowolnieniu do czasu ustanowienia opiekuna? Zaistniało zaniedbanie ciągłości świadczeń!
Trudno odnosić się do sprawy i wyrokować czy i kto zawinił, nie znając dokładnych okoliczności oraz relacji wszystkich stron.
Teraz to już nie ma znaczenia, ale - poza adwokatem z urzędu - przy wszczęciu postępowania o ubezwłasnowolnienie lub w trakcie jego trwania istnieje możliwość ustanowienia tzw. doradcy tymczasowego, którego sąd może wyznaczyć z urzędu lub na wniosek uczestnika postępowania. Taki doradca działa na zasadzie kuratora, do czasu np. ustanowienia opiekuna prawnego (art. 548 – 551 Kpc).