Celestia pisze: ↑04 paź 2019, 13:49U nas jest tak:
Postanowienie
W mojej ocenie w tym przypadku zastosowanie postanowienia jest błędnym rozstrzygnięciem sprawy. Czym jest bowiem postanowienie? Zgodnie z art. 123 § 2 k.p.a., postanowienia dotyczą poszczególnych kwestii wynikających w toku postępowania, lecz nie rozstrzygają o istocie sprawy, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej. Dobrym przykładem zastosowania tego rodzaju aktu administracyjnego jest sytuacja, kiedy wydanie decyzji przez organ, który wszczął postępowanie, związane jest z wydaniem decyzji przez inny organ, np., przez organ orzeczniczy orzekający o stopniu niepełnosprawności. Czyli dany organ w toku prowadzonego postępowania zawiesza je z urzędu - nie inaczej, jak na ma mocy postanowienia właśnie - na czas uzyskania przez stroną dokumentu potwierdzającego jej stan zdrowia, który ewentualnie będzie uprawniał ją do określonego świadczenia z pomocy społecznej na mocy wydanej następnie w tej sprawie decyzji adm.
Postępowanie adm. musi zakończyć się wydaniem decyzji, zatem nie można go zakończyć postanowieniem, które w tym wypadku takiej mocy nie ma - to przysługuje jedynie decyzji. Sama przecież w przytoczonym postanowieniu zawarłaś, że „w toku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, co następuje“. Stanowi to sprzeczność formalnoprawną, bowiem taki zapis ewentualnie może być zawarty w decyzji - czyli wszystkie okoliczności zostały już wyjaśnione, co uprawnia do wydania stosownej decyzji ostatecznej. Zatem organ postępowanie wyjaśniające zobowiązany jest zakończyć decyzją - nie postanowieniem, jak to zostało uczynione w przytoczonym przykładzie.
W tym przypadku należy wydać decyzję, gdzie w rozstrzygnięciu w ust. 1 nastąpi wygaśnięcie z dniem .... dec. nr .... z dnia .... w sprawie przyznania świadczenia niepieniężnego z pomocy społecznej w formie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, w związku ze zgonem strony w dniu ...., a w ust. 2 nastąpi umorzenie należności za okres .... w wysokości ...., należnej na podstawie decyzji, o której mowa w ust. 1.