To dlaczego w art. 78 ust.5 jest zapis , że przysługuje pomoc w wysokości określonej w ust. 3 i 4 również po osiągnięciu pełnoletności (ust. 4 mówi m.in. że 60% itd.) My płacimy 60% i do tej pory nie miałem co do tego wątpliwości, teraz trochę zwątpiłem.
Ja przyznaję 60%, jest orzeczenie WSA w Gliwicach z 2008r. że organ przyznający pomoc powinien rozważyć czy przyznać pomoc z art. 78 ust 3 czy też występują przesłanki aby przyznać pomoc z art. 78 ust. 4 jeżeli występują to powinien przyznać pomoc wyższą. Zresztą tak jak pisze w... w art. 78 ust.5 jest zapis , że przysługuje pomoc w wysokości określonej w ust. 3 i 4 również po osiągnięciu pełnoletności a nie że tylko w wysokości określonej w ust. 3. uważam że to jak przyznaję pomoc jest jak najbardziej prawidłowe więc - piszę do mojej przedmówczyni - żeby nie wątpiła że robi dobrze Pozdrawiam
Ja jednak uważam że pełnoletniemu wychowankowi się nie należy 60% ponieważ zgodnie z przepisem art. 78 ust. 4 pkt 3 ustawodawca wyraźnie określa że pomoc wyższa przysługuje do 18 roku życia, przecież mógł napisać że do czasu ukończenia szkoły rozpoczętej przed 18 rokiem życia a nie całkowicie zawężać do 18 roku życia- chciałam wskazać że podobnie jest w przypadku rodzin niespokrewnionych kiedy po 18 roku życia nie wpłacamy 10% dodatku za pełnienie funkcji niespokrewnionej z dzieckiem rodziny zastępczej. Chciałam jeszcze dodać że jeśli dziecko się usamodzielnia i kontynuuje naukę to dostaje 494,10 i nie ma więcej za niepełnosprawność a tutaj jak by miał dostać 2x tyle za to że jest w rodzinie zastępczej ?? Trochę byłoby to dziwnie nie uważacie????
Grażka, przecież ~w... podała podstawę prawną 78 ust.5 rozwiewa wszelkie wątpliwości ...... Natomiast nigdzie w przepisach nie mogę znaleźć tego co Ty napisałaś że \"ustawodawca wyraźnie określa że pomoc wyższa przysługuje do 18 roku życia\"