Pomocy. Pensjonariusz przebywający w dps od kilku miesięcy nie dokonuje 70% wpłat za pobyt w dps.W.wym posiada rentę , początkowo były potrącenia z ZUS jednak wycofał zgodę twierdząc że sam będzie płacił.Dps zwrócił się do ops o dokonanie zastępczo zapłaty. Wiem, że ustawa przewiduje opłąte zastępczą jednak nie mam pomysłu co dalej, zapłacic i wydac decyzje o zwrocie a jeśli nie wpłaci to tytuł egzekucyjny i komornik. Może ktoś już to przerabiał.Proszę o pomoc
A jaka kolejność. Najpierw zapłata zastępcza,potem decyzja o zwrocie i dopiero i jak się uprawomocni decyzja to, upomnienie i dopiero komornik. Czy sie ze mną zgadzacie.
A jaka kolejność. Najpierw zapłata zastępcza,potem decyzja o zwrocie i dopiero i jak się uprawomocni decyzja to, upomnienie i dopiero komornik. Czy sie ze mną zgadzacie.
Jeśli mieszkaniec jest na nowych zasadach czyli dopłaca do niego gmina z której pochodzi to obowiązkiem OPS-u, który dopłaca jest dokonanie wpłaty zaległości art.61 \"naszej\" ustawy. OPS musi sam później sobie radzić z delikwentem.
a jeśli płaci po staremu czyli 70% i już to pozostaje tylko komornik.
Mam podobnych ananasów.Z ta różnicą, że ZUS nie przekazuje 70% z ich dochodów (nasza ustawa) a jedynie 65% dochodu brutto. Próby wyjaśnienia z ZUS-em rozbieżności w opłatach poległy w przedbiegach. Oni mają swoje przepisy i ich się trzymają a o naszych nie chcą słyszeć. Jeśli chodzi o wniosek na przekazywanie 70% z dochodu to ZUS może przekazywać tą opłatę na WNIOSEK DYREKTORA DPS. Do tego czasu jednak gmina ponosi zastępczo opłatę, której może dochodzić zwrotu. Problem się pojawia w momencie gzy mieszkaniec dps ma już komornika na karku(np alimenty czy inne zadłużenia). Zgodnie z przepisami zusowskimi jeśli chodzi o opłatę za dps i ściągnięcie jej to jesteśmy na samym końcu-art. 139 Dz.U.04.39.353 . Tak więc póki co gmina płaci zastępczo i marne szanse na odzyskanie kasy.